Дирекциите Инспекция по труда“ в Бургас, Варна и Добрич, на

...
Дирекциите Инспекция по труда“ в Бургас, Варна и Добрич, на
Коментари Харесай

Инспекцията по труда с масови проверки по морските курорти

Дирекциите „ Инспекция по труда “ в Бургас, Варна и Добрич, на територията на които се намират курортни обитаеми места, уголемяват контрола в обектите със сезонен темперамент, поради активизирането на летния туристически сезон. Това оповестяват от Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “ (ГИТ).

Акцент при инспекциите е законосъобразното наемане на работна ръка, в това число на жители от трети страни и за съблюдаване на трудовите права на служащи от Украйна, получили краткотрайна протекция у нас.

Недекларираният труд е постоянно срещан в дейностите хотелиерство и ресторантьорство, заради което Инспекцията по труда реализира целогодишен надзор в тях, а по време на зимния и летния сезон се провеждат и инспекционни акции. За първите 6 месеца на годината в двете стопански действия са осъществени 3620 инспекции, при които са открити 18 904 нарушавания. От тях, свързани със здравословните и безвредни условия на труд са 8171, а тези по реализиране на трудовите правни отношения са 10 657. Случаите на работа без трудов контракт в двете действия са 352 лица. От откритите нарушавания 2579 са по заплащането на труда, а 1676 са по работното време, прецизират от Инспекцията по труда.

Планирана е специфична мярка в проекта за инспекции, ориентирана към ограничение на нерегламентираните практики при наемане на работна мощ. С подобен акцент са и инспекциите в селското стопанство и строителството, които също са рискови браншове по повод потреблението на недеклариран труд. През 2022 година се провежда и акция за надзор на работодатели, при които са открити повече от един път случаи на работа без трудов контракт. Традиционно над 2/3 от инспекциите на Инспекцията по труда са свързани с надзор на трудовите правни отношения - възникването им, заплащането на труда, спазването на наредбите за работното време и други За шестте месеца на 2022 година са открити 1422 лица, работещи без трудови контракти във всички стопански действия.

ГИТ припомня на работещите, че работодателят няма право да ги позволява до работните им места преди да е сключил с тях писмен трудов контракт, регистриран в Националната организация за приходите (НАП). Ако желае да ревизира уменията им, той има право да включи в контракта уговорка за период на изпитване, само че не и да ги принуждава да работят без контракт. Работещите могат да пазят дейно единствено правата си, контрактувани документално. В рамките на своите пълномощия контролните органи на Инспекцията по труда не биха могли да открият и надлежно да задължат работодателя да изплати суми, контрактувани устно, или за интервал, в който лицата са работили без контракт.

Контролните органи на Инспекцията по труда работят в тясно съдействие с Национална агенция за приходите, като се обменя информация за работодатели, при които са открити нарушавания, създаващи предпоставки за укриване на налози и осигуровки посредством потребление на недеклариран труд. При нужда е основан ред за образуване и на взаимни инспекции. Инспекцията по труда е и сътрудник на Национална агенция за приходите в стартиралата при започване на юни 2022 година акция „ Не затваряй бъдещето си в плик “, целяща да осведоми работещите и работодателите за изгодите и загубите от нерегламентираната претовареност.

На уеб страницата на Национална агенция за приходите е основана специфична анкета за „ Заплата в плик “, посредством която всеки може да показа претекстовете да бъде обезпечаван върху по-нисък от действителния приход, както и какво би го подтикнало да не се съгласява на това. На уеб страницата всеки може да пресметна какво губи от компенсации и пенсии, в случай че се съгласява да бъде обезпечаван върху по-нисък от действително приемания приход.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР