Дипломатически скандал се разгаря между Косово и Северна Македония. Прищина

...
Дипломатически скандал се разгаря между Косово и Северна Македония. Прищина
Коментари Харесай

Безпрецедентен дипломатически скандал се разгаря между Косово и Северна Македония

Дипломатически скандал се разгаря сред Косово и Северна Македония. Прищина упрекна Скопие в тотално нарушение на дипломатическите правила и добросъседските връзки.

Президентът на Косово Вьоса Османи е пътувала директно до Словения, когато защитата на македонското летище влезнала в борба с нея. Османи е поискала помощ от ръководителя на македонския парламент Африм Гаши /от албанския етнос - бел.ред./, който незабавно изпратил персоналните си гардове на летището да я пазят.

" В прорез с интернационалните практики и Виенската спогодба за дипломатическите връзки защитата на летището в Скопие се опита да вземе персоналния телефон на президента. Президентът не разреши сходно нещо, тъй като това би било съществено нарушаване. Въпреки обяснението на разпоредбите, с което екипът на президента срещна служителя на летището, той се опита физически да избута президента, при което косовската полиция беше принудена да реагира, с цел да отвори пътя. Това държание на македонския летищен чиновник е в прорез с всякаква интернационална процедура, съгласно която, когато държавните глави пътуват, те са предпазени от дипломатически привилегии и имунитети ", съобщи медийният консултант на косовския президент - Беким Купина, представен от " Коха ".

Той твърди, че чиновниците на летището са конфискували персоналната чанта на Вьоса Османи.

" Въпреки че това е в прорез с разпоредбите, екипът на президента го е позволил, с цел да може Османи да влезе на летището, по-конкретно във ВИП салона, който е запазен с джука нота от нашето посолство, каквато е практиката при пътуванията на държавните глави. От съображения за сигурност обаче не е разрешено да се предава персоналният телефон по какъвто и да е метод. Арогантното и нападателно държание на служителя на летището в Скопие е невиждано и в никакъв случай не се е случвало по време на пътешестване на президента където и да е по света, в това число в страни, които не признават Косово ", продължи Купина.

Османи е благодарила на Африм Гаши " за оказаната помощ "

" След като президентът влезе в самолета, летището в Скопие не разреши на гражданския аероплан да излети повече от час, под предлог, че словенската страна не позволява излитането, тъй като няма да е подготвена за кацане. Кабинетът на президента се свърза със словенската страна, която ни осведоми, че тази информация е безусловно погрешна и че самолетът ще може да кацне в планувания час. Президентството смята всяко нахлуване и непозволено отношение в несъгласие с интернационалните конвенции към високопоставени държавни чиновници за нахлуване против самата страна Косово. Република Косово в никакъв случай в своята история не се е отнасяла по сходен метод към президента/президентите, министър-председателя или министрите на Северна Македония или на която и да е друга страна, нито в миналото ще допусне сходно нещо ", акцентира съветникът на Вьоса Османи.

Версията от македонска страна е друга

" Шефът на екипа, виновен за сигурността на ръководителя Африм Гаши, заплашвал с револвер охранителите ", пишат македонските медии.

" Вяоса Османи беше помолена да даде мобилния си телефон и ръчния си багаж за инспекция заради подозрения в контрабанда. След като тя отхвърли, шефът на защитата на Гаши дойде на летището в Скопие с още двама души, с цел да ѝ помогне да бъде пропусната без инспекция на багажа. След като защитата на летището отхвърли да я пусне, шефът на сигурността на Гаши извади револвера си и стартира да заплашва чиновниците ", оповестява Канал 5.

Министерство на вътрешните работи на Северна Македония удостовери случая. Оттам осведомят, че неотложно е известена дирекция " Вътрешен надзор, криминалистика и професионални стандарти " и в съгласие с прокуратурата се подхващат ограничения за изясняване на станалото. | БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР