Дипломатически проблем за Моди при посещението му в Киев след

...
Дипломатически проблем за Моди при посещението му в Киев след
Коментари Харесай

Дипломатически проблем за Моди при посещението му в Киев след Москва

Дипломатически проблем за Моди при визитата му в Киев след Москва , написа „ BBC “. Индийският министър-председател Нарендра Моди е в Украйна в петък, с цел да организира диалози с президента Володимир Зеленски , прецизира изданието. Пътуването идва единствено няколко седмици след срещата му с съветския президент Владимир Путин в Москва.

Посещението е значимо , защото Киев и някои западни столици реагираха остро на визитата на индийския министър-председател в съветската столица през юли. Зеленски беше изключително сериозен , като съобщи, че е „ отчаян да види по какъв начин водачът на най-голямата народна власт в света се прегръща с най-кръвожадния нарушител в света в Москва “ .

И по този начин, дали господин Моди посещава Киев, с цел да успокои Зеленски и други западни водачи?

Не напълно.

Не е изненадващо да забележим по какъв начин Индия балансира връзките си сред две конкуриращи се народи или блокове . Прочутият метод на страната към геополитиката, учреден на неприсъединяване, ѝ служи добре от десетилетия. петъчното посещаване – първото на индийски министър-председател в Украйна – е по-скоро сигнал, че въпреки Индия да продължава да поддържа мощни връзки с Русия , тя въпреки всичко ще работи в тясно съдействие със Запада .

Майкъл Кугелман , шеф на Института за Южна Азия към мозъчния концерн Център „ Уилсън “ във Вашингтон, разяснява, че пътуването ще затвърди още повече стратегическата самостоятелност на Индия. Той акцентира:

„ Индия не се занимава с това да угажда на западните сили или на който и да било в този смисъл. Това е пътешестване, което има за цел да поддържа индийските ползи, като удостовери другарството с Киев и изрази загрижеността си по отношение на продължаващата война. “

Въпреки това моментът на визитата отразява, че индийските дипломати са взели под внимание острите реакции от страна на Съединени американски щати на визитата на Моди в Москва.

Индия се въздържа от директни рецензии към Русия по отношение на войната , което доста нервира западните сили.  Делхи обае постоянно приказва за смисъла на зачитането на териториалната целокупност и суверенитета на страните. Той непрестанно упорства за дипломация и разговор за преустановяване на войната.

Посещението на Нарендра Моди в Москва през юли се състоя часове откакто съветски бомбардировки убиха минимум 41 души в Украйна, в това число в детска болница в Киев, предизвиквайки световен митинг. Индийският министър-председател съобщи, че гибелта на децата е мъчителна и ужасяваща , само че спря да упреква Русия .

По време на визитата си в Киев Моди евентуално няма да се отклони от тази позиция. Съединени американски щати и други западни страни са склонни да одобряват позицията на Делхи, като се имат поради изпитаните във времето връзки на Индия с Москва и зависимостта ѝ от съветското военно съоръжение. Индия , която е най-големият вносител на оръжие в света , диверсифицира портфолиото си за импорт на отбранителни артикули, а през последните години усили и вътрешното си произвеждане, само че към момента купува над 50% от отбранителното си съоръжение от Русия. Индия също по този начин е нараснала вноса на нефт от Русия, възползвайки се от по-ниските цени, предлагани от Москва – през предходната година Русия беше най-големият снабдител на нефт за Индия.

Съединени американски щати и техните съдружници постоянно са молили Индия да заеме по-ясна позиция във връзка с войната, само че също по този начин са се въздържали от използване на строги наказания или напън .

Западът също по този начин вижда в Индия контраст на Китай и не желае да нарушава тази динамичност. Индия, която понастоящем е петата по величина стопанска система в света, е и разрастващ се пазар за бизнеса.

Кугелман разяснява, че Западът ще приветства визитата и ще види в него желанието на Делхи да се ангажира с всички страни. Той добави:

„ Г-н Моди има мощен тласък да даде знак, че не се накланя толкоз покрай Москва, че няма какво да избавя с Киев. “

Това е значимо, защото Индия желае да продължи да развива връзките си със Запада, изключително със Съединени американски щати, и не би желала да наруши темпото. Ерик Гарсети, посланикът на Съединени американски щати в Индия, неотдавна съобщи, че връзките не би трябвало да се одобряват за „ даденост “ .

Индия също се нуждае от Запада , защото Китай, нейният азиатски противник, и Русия откриха тесни връзки през последните години. Въпреки че Делхи от дълго време гледа на Москва като на мощ, която може да окаже напън върху напорист Китай , когато е належащо, тя не може да бъде одобрявана за даденост .

Междувременно доста медийни коментатори заговориха за опцията Моди да се нарежда като миротворец, като се имат поради околните връзки на Индия както с Москва, по този начин и със Запада. Но е малко евентуално той да се появи с кротичък проект.

„ Дали Индия в действителност е подготвена за това и дали изискванията са подобаващи? Индия не обича други страни да се пробват да посредничат в личните ѝ проблеми, измежду които основен е Кашмир. И не мисля, че Моди ще предложи публично ходатайство, в случай че и Русия, и Украйна не го желаят. А на този стадий не мисля, че желаят “ , прибавя Кугелман.

Украйна обаче въпреки всичко ще приветства визитата на Моди и ще го схване като опция да влезе в контакт с непосредствен съдружник на Москва – нещо, което тя не е правила доста от началото на войната. Зеленски обаче надали ще сдържи рецензиите си към господин Путин пред индийския министър-председател. Моди може да се помири с това, защото нееднократно се е сблъсквал с сходни обстановки в други западни столици.

Москва евентуално няма да реагира на визитата, защото също прави отстъпки за многостранния метод на Делхи към геополитиката . Но с изключение на да удостовери политиката си на неприсъединяване , Делхи има и по-големи цели от това посещаване.

През последното десетилетие Индия усилва ангажираността си с Европа , изключително с незадоволително обслужваните райони в Централна и Източна Европа.

Делхи желае да продължи да укрепва връзките си с „ огромната четворка “ – Обединеното кралство, Италия, Германия и Франция – само че също по този начин желае да ускори ангажираността си с други страни в Европа. Моди ще посети и Полша по време на това пътешестване – първият индийски министър председател, който посещава страната от 45 години насам. През юли той стана и първият индийски министър-председател, посетил Австрия от 41 години насам.

Според анализатори това е сигнал за възходящото схващане на Индия, че централноевропейските страни ще играят по-голяма роля в геополитиката в бъдеще и мощните връзки с тях ще послужат на Делхи.

Индийското държавно управление също по този начин съживи договарянията за търговски съглашения с Европа. То подписа комерсиално и капиталово съглашение с Европейската асоциация за свободна търговия , която е междуправителствена организация на Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Така че, макар че по време на визитата му ще се обръща огромно внимание на войната, индийските дипломати евентуално ще останат фокусирани върху по-голямата цел.

„ Централна и Източна Европа в този момент имат по-голяма опция да пишат личната си орис и да прекрояват районната геополитика. Целта на визитата на господин Моди във Варшава и Киев е да се признае тази съдбоносна смяна в сърцето на Европа и да се задълбочат двустранните политически и стопански връзки и връзките в региона на сигурността с централноевропейските страни “ , написа външнополитическият анализатор Си Рая Михан във вестник Indian Express, обобщавайки по-широката цел на Моди.

Сигнал до Искра.бг: Незаконни ферми за миди в Ченгене скеле?

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР