Димитър ПоповОбединението на ПП и ДБ е най-новата и засега

...
Димитър ПоповОбединението на ПП и ДБ е най-новата и засега
Коментари Харесай

Изборите през април – нова черна кутия

Димитър Попов

Обединението на Политическа партия и Демократична България е най-новата и към този момент единствена конспирация за идните на 2 април избори. Коментарите за това обединяване не са изключително обнадеждаващи за двете партии. 
Социолозите споделят, че тяхната коалиция е закъсняла и се прави в интервал на стесняване на техните изборни ядра. Ако бяха се коалирали още на 2 октомври предходната година, двете партии имаха късмет да бъдат първа политическа мощ. Тогава те към момента имаха и мотивация да надъхват гласоподавателите си с описа, че са 

свалени от власт посредством мафията

Последните социологически изследвания обаче демонстрираха, че поддръжката за двете партии понижава. Много евентуално е те да имат по-малко проценти, в сравнение с допуска механичния им общ брой. В най-хубавия случай на 2 април ще имат дружно толкоз, колкото има и ГЕРБ, а това не стига за победа. Тук да припомня една статистика – през ноември 2021 година Политическа партия и Демократична България имаха общо 83 депутати; през октомври 2022 година имаха 73 депутати заедно; през април прогнозата е за към 60. И това се дължи както на изгубеното доверие, по този начин и на непрестанно намаляващия интерес в последните месеци към политическия живот въобще. Ще припомня, че се чака на 2 април да отчетем 

нов рекорд 

на ниска изборна интензивност – към 35%.
Освен че е закъсняло, обединяването на двете партии е проблематично от позиция на присъединяване в бъдещо постоянно държавно управление. Ако новата коалиция вземе мандат, с кого ще договаря за сформиране на парламентарно болшинство?
От останалите партии в Народното събрание несъмнено ще влязат още веднъж ГЕРБ, Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и Възраждане. Последната е изключена от договарянията и това ще се схваща от единствено себе си. С ГЕРБ и Движение за права и свободи Петков и Василев не желаят да договарят, тъй като алените линии, които сами си обрисуваха, към момента са дейни. Остава Българска социалистическа партия, която ще има към 25 депутати – незадоволително за болшинство, а също така с алените към този момент имат задоволително раздори, които ги отдалечиха от взаимно ръководство в бъдеще. Дори в Народното събрание да влезе някоя по дребна партия като Има Такъв Народ или Български напредък, нейните гласове няма да трансформират цялата картина.
За какво им е тогава това обединяване на Политическа партия и Демократична България?
При непрестанно намаляваща поддръжка, тяхната коалиция наподобява е спешно мероприятие, опит да се избави каквото е останало от електората, преди гласоподавателите им да се разбягат дефинитивно във всички направления. Парламентарните избори за двете партии към този момент са висока летва, която мъчно ще прескачат сами. Приказките, че се събират с цел да привлекат нови гласоподаватели, са за наивния електорат. Истината е, че по този начин се избавят от погрома, който ги чака, в случай че се явяват поотделно през април.
Другата разумна и разбираема причина за тяхната коалиция са локалните избори. Двете партии наподобява се отхвърлят от национална победа, само че желаят да завоюват властта в някои от огромните градове, а за тази цел 

обединяването ще им свърши добра работа

През октомври се видя, че ГЕРБ и Движение за права и свободи са първи на изборите във всички регионални градове. Борисов изгуби единствено някои региони на София, където победиха точно Политическа партия и Демократична България. Двете партии дружно могат да разширят този пробив и на локалните избори в столицата. Техен кмет на София ще е последния им късмет да вземат участие в ръководството на страната и да се нареждат като сериозен политически индивид в бъдеще.
Като последвам тази логичност, чакам че на 2 април Политическа партия и Демократична България отново ще се самоизключат от политическата игра и няма да са измежду партиите, които имат интерес към ръководството. За тях ще бъдат значими локалните избори, а те ще бъдат с повече шансове за победа, в случай че се организират дружно с нови парламентарни през есента. Така че новата коалиция ПП-ДБ по-скоро ще счита изборите през април за междинна стъпка към нови избори наесен, а не за късмет да се появи постоянно държавно управление с тяхно присъединяване.
През април по съществени планове за ръководство на страната ще имат ГЕРБ, Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и още някой, за който в този момент можем единствено да гадаем. Възможно ли е тези партии да сглобят постоянно държавно управление и да вземат властта от ръцете на Румен Радев?
ГЕРБ към този момент се държат като „ черна кутия ”. След като оповестиха, че са подготвени за общо държавно управление с Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия, те дадоха отбой и срамежливо допълниха, че няма да се коалират с тях.  Сега зависи кое от двете изказвания е правилно. Ако е правилно, че ГЕРБ са подготвени на коалиция, държавно управление може да има, тъй като трите партии евентуално ще съберат над 120 депутати. Ако обаче имаме вяра на второто обръщение на ГЕРБ – че няма да се коалират с Движение за права и свободи, Възраждане и Българска социалистическа партия, излиза че 

идващият парламент е предупреден като безплоден

 и от него може да чакаме единствено насрочване на нови избори през есента. Дали ГЕРБ ще избират като Политическа партия и Демократична България парламентарни избори дружно с локалните е мистерия, която Борисов би трябвало да обясни напълно скоро. 
По-общия и огромен въпрос е обаче до по кое време главните партии ще размахват партийните си ползи като знаме, което събира радикални партийни агитки, само че унищожава страната и не работи за публичното богатство. В кой миг тези, които печелят изборите, ще осъзнаят че с изключение на техните радикални гласоподаватели, в страната живеят още над 70% хора, които желаят управляема социална среда, в която върлуващите рецесии с инфлацията, цените, опазването на здравето, ще намерят някакво решение? 
Дано след изборите през април партийно-партизанския хайлайф на България се загрижи и за публичното богатство най-сетне. 
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР