Десетки жители на Девня и почитатели на българския фолклор от

...
Десетки жители на Девня и почитатели на българския фолклор от
Коментари Харесай

В Девня откриха паметна плоча на хореограф легенда

Десетки поданици на Девня и фенове на българския фолклор от Варна и района се събраха пред Младежкия дом в квартал Повеляново за откриването на паметната плоча на хореографа Йордан Илиев, оповестиха от пресцентъра на Общината.

В наличието на брачната половинка му Гинка Илиева, сина му Илко Илиев, внучката и правнучките на създателя, сложил основите на танцовия фолклор в Долината на химията, негови ученици от разнообразни генерации се върнаха в спомените си към първите си стъпки в ритъма на българския танц, на които ги е научил Йордан Илиев.

Творецът, който си отиде от този свят през 2019 година, е отдал повече от половин век от живота си на националното творчество и е вдъхнал обич към него на стотици деца в танцовите ансамбли, които е основал и управлявал. Неслучайно през 2002 година Илиев е разгласен за почетен жители на Девня, а по-късно е почетен и с плакет за повсеместен принос в развиването и популяризирането на културата на Девненската равнина.

" Хореографът на Девня, както го назовават всички, е дал с труда и творчеството си толкоз доста на толкоз доста хора, които са му признателни за цялостен живот и постоянно ще го носят в сърцата си “, акцентира кметът на Девня Свилен Шитов, след което дружно със сина на създателя откриха паметната плоча на Йордан Илиев. Тя бе обсипана с венци и цветя освен от локалната администрация и жителите на Девня, само че и от порасналите " момиченца-кокиченца и момченца-петленца “, които е научил да обичат и да се прекланят пред българския фолклор.

Паметта на хореографа уважиха и членовете на варненския мотоклуб " Хан Крум “, а секретарят на читалище " П. Р. Славейков 1928 “ Мая Друмева със сълзи на очи показа: " Той беше благополучен човек, имаше доста деца – всички ние, които танцувахме с него. Винаги беше в високо вдигната глава. И нас по този начин ни учеше – да вървим напред с високо вдигнати чела. “

На финала изпълнителите от отбор " Фолклорна палитра “ потопиха присъстващите в магията на танца с осъществявания по хореография на Йордан Илиев.

Йордан Илиев е създател, хореограф и дълготраен началник на отбор " Девня “, създател и основен живописен началник на детския танцов отбор " Китка цвете “ при читалище " П. Р. Славейков 1928 “ във варненския квартал Владиславово. Възпитаниците му са носители на доста награди от национални и интернационалните фестивали и състезания, а танците по негова хореография от дълго време са станали част от съкровищницата на българската фолклорна просвета.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР