Приеха на второ четене бюджета на НЗОК
Депутатите от бюджетната комисия в Народно събрание одобриха на второ четене Закона за бюджета на Здравната каса.
Разчетените пари за НЗОК са 9,47 милиарда лв. или с 1,3 милиарда повече от заложените през предходната година, оповестява Българска национална телевизия.
Депутатите от ГЕРБ-СДС предложиха медикаментите за лекуване на остри вирусни болести и антибиотиците за деца до 7 години да се заплащат от Здравната каса.
Според предлагането това ще важи обаче единствено за последните 3 месеца на годината и ще са нужни 2 млн. лв.. Сумата ще бъде взета от запаса на касата. От ПП-ДБ предложиха изплащането на медикаментите да влезе в действие от 1 юли.
Едно от главните оферти на опозицията в лицето на Политическа партия беше да бъдат накарани частните лечебни заведения да организират публични поръчки, когато работят с пари на Здравната каса. Предложението беше отхвърлено, само че от ГЕРБ дадоха поръчка, че може да премислят решението си при второто четене на закона в зала.
Работата на бюджетната комисия продължава с гласоподаване на Закона за държавния бюджет на второ четене.




