Дептуатите от групата на ПП-ДБ ще поискат Конституционният съд да

...
Дептуатите от групата на ПП-ДБ ще поискат Конституционният съд да
Коментари Харесай

ГЕРБ и ДПС по пътя на Нинова и Манолова: Как парламентът върза ръцете на Асен Василев в МФ

Дептуатите от групата на ПП-ДБ ще изискат Конституционният съд да анулира изключително решение на Народното събрание, с което се не разрешава на Асен Василев да прави разноски в границите на бюджета, с изключение на за пенсии, заплати, обществени заплащания и възможни падежи по държавния дълг.

Забраната е въведена по предложение на Йордан Цонев (ДПС) и Теменужка Петкова (ГЕРБ), като е подкрепена и от " Възраждане ". Тя важи единствено " до назначението на служебно държавно управление ".

" Да забраниш на МФ да извършва бюджета, е като да свалиш водача от колата - тя би трябвало да се движи. Това е безусловно безконтролно състояние - подготвени са да съсипят страната, с цел да ударят министри, които не харесват ", сподели Мартин Димитров от Демократична България.

" През последните седмици има доста рискови популистки оферти от ГЕРБ за над 4 милиарда лева Няма ги планувани в бюджета, биха взривили недостига и ни отдалечават от еврозоната. Може би това е задачата. Целта е ГЕРБ да ни пратят на едни безмислени избори е да се отдалечи еврозоната и да саботират главните цели, които си бяхме сложили ", сподели Димитров.

Решението ще бъде атакувано пред Конституционен съд, който има трайна процедура за недопускане на корист с власт от страна на Народното събрание по отношение на друга от главните управляващи в страната.

Последният сходен опит на Народното събрание да отнеме пълномощия на кабинета се случи през април 2021 година, когато по искане на Българска социалистическа партия беше въведен мораториум върху дейностите на отиващото си държавно управление на Бойко Борисов - още веднъж с изискването, че той ще важи единствено " до избирането на нов Министерски съвет или назначението на служебно държавно управление ".

Със 151 гласа тогавашните партии постановиха официална възбрана на изпълнителната власт да прави назначения и да пуска концесии, откакто към този момент беше ясно, че се отива на нови предварителни избори.

Тогава " за " гласоподаваха Има Такъв Народ, Българска социалистическа партия, Движение за права и свободи, " Демократична България " (въпреки предизвестията на техни депутати, че ще има проблеми с Конституционния съд) и " Изправи се, мутри вън " на Мая Манолова и Татяна Дончева.

ГЕРБ, несъмнено, незабавно внесоха тъжба пред Конституционен съд с съображение, че " Народното събрание си е присвоило власт, каквато не му е предоставена от Конституцията " и " без никакво съображение, въпреки и краткотрайно, са лимитирани конституционните пълномощия на Министерския съвет ".

Няколко месеца по-късно Конституционен съд анулира мораториума, само че по този начин или другояче го направи прекомерно късно, с цел да има значение.

Сега ГЕРБ, Движение за права и свободи и " Възраждане " задействат същия ход - само че единствено по отношение на финансовия министър.

Васил Пандев от ПП-ДБ дефинира последните решения на Народното събрание като " конституционно влакче на ужасите " и " поредност от дейности в директно нарушаване на Конституцията ".

" Очевидно това е цена, която ГЕРБ, Движение за права и свободи и Възраждане са подготвени да платят в името на предизборния популизъм ", сподели той.

В Конституцията се споделя, че Министерският съвет управлява осъществяването на държавния бюджет; провежда стопанисването на държавното имущество; подписва, утвърждава и денонсира интернационалните контракти в случаите, планувани в закона.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР