Декларацията беше разпространена късно вечерта след вечерята и неформалната дискусия,

...
Декларацията беше разпространена късно вечерта след вечерята и неформалната дискусия,
Коментари Харесай

Десет страни с декларация в подкрепа на Украйна, България също я подписа

Декларацията беше публикувана късно вечерта след вечерята и неофициалната полемика, проведена от гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, на която участваха водачи на страни от Западните Балкани, на страните членки на Европейски Съюз от района на Югоизточна Европа, ръководителите на Европейския съвет и на Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, президентът на Молдова Мая Санду, както и гостуващият в Гърция президент на Украйна Володимир Зеленски.

 

В срещата взе присъединяване и министър председателят на България Николай Денков.

 

В наличието на Фон дер Лайен и на Мишел единадесетте водачи се съгласиха още, че „ не може да има безотговорност за военни закононарушения и други жестокости като набези над цивилни и разрушение на инфраструктура и че на всички виновни би трябвало да бъде потърсена сметка “.

 

Участниците в срещата бяха единомислещи и за незабавната потребност от ускорение на пътя на страните от Западните Балкани към Европейски Съюз, предава Българска телеграфна агенция. 

 

Атинската декларация, която съдържа осем съществени точки, признати от водачите, споделя още, че - наред със Западните Балкани - Украйна и Молдова, които са съседки на страни членки на Европейски Съюз, имат общо европейско завещание и „ като стратегическа инвестиция в мира, сигурността и стабилността на Европа е значимо тези райони да бъдат включени като пълноправни членове на европейското семейство “.

 

Декларацията беше подписана от сръбския президент Александър Вучич, президентът на Молдова Мая Санду, украинският президент Володимир Зеленски, черногорският президент Яков Милатович, министър председателят на Гърция Кириакос Мицотакис, румънският министър председател Марчел Чолаку, косовският министър председател Албин Курти, ръководителят на Министерския съвет на Босна и Херцеговина Боряна Кристо, министър председателят на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, българският премиер Николай Денков и хърватският министър председател Андрей Пленкович.

 

Те дефинират съветската инвазия като основен миг за Европа, който е основал ново ниво на осъзнатост на споделените правила, на единството и на общото бъдеще в границите на Европейски Съюз.

 

„ Законите и правилата, които допринасяха за постоянния и предсказуем ред на европейската сигурност в продължение на толкоз време, бяха нарушени и ние още веднъж сме очевидци на проявата на пагубните резултати на ревизионизма “, се споделя в декларацията.

 

„ Пред лицето на съветската експанзия ние показваме непоколебимата си поддръжка за независимостта, суверенитета и териториалната целокупност на Украйна в интернационално приетите ѝ граници, учредени на полезностите на демокрацията и върховенството на закона “, споделят подписалите декларацията.

 

Те декларират още поддръжката си формулата за мир на украинския президент Зеленски, както и за напъните на Общото заседание на Организация на обединените нации за реализиране на дълготраен мир в Украйна.

 

Лидерите напомнят, че преди 20 години срещата на върха Европейски Съюз – Западни Балкани призна, че Западните Балкани принадлежат на Европейски Съюз. „ Ние твърдо имаме вяра, че през днешния ден това изказване е по-валидно от всеки път. Ескалиращата война в Украйна разкри незабавната потребност от мощен, резистентен и отворен Европейски съюз като крайъгълен камък на мира и просперитета измежду нашите нации в тези времена на провокации “, се споделя в декларацията.

 

Лидерите декларират, че на срещата си са подчертали „ значимостта да сложим пред себе си задачата за довеждане докрай на визията за един Европейски съюз, обогатен със Западните Балкани, Украйна и Република Молдова “. Участниците в срещата заявяват още потребността от „ нова сила и нов фокус на процеса на разширение, който да бъде осезателен и благонадежден, без заобикаляне на поставените условия “, и се ангажират да поддържат Украйна и Молдова, с цел да създадат идващите си стъпки в процеса на присъединение незабавно щом са осъществили нужните промени.

 

„ Ние твърдо имаме вяра, че 20 години след Солунската среща и в светлината на новата геополитическа действителност е пристигнало времето за приемем смела и амбициозна последна цел, която ще служи за ориентир, ентусиазъм и рамка “, се споделя в умозаключение в Атинската декларация на 11-те водачи.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР