Датата 1 януари 2025 г. за смяна на лева с

...
Датата 1 януари 2025 г. за смяна на лева с
Коментари Харесай

Адриан Нъстасе: Влизането в еврозоната по никакъв начин не е приоритет за румънския политически курс в момента


Датата 1 януари 2025 година за промяна на лв. с еврото към момента е под въпрос. Това бяха изводите от конференцията за влизането на България в еврозоната, която се организира тази седмица в София.

Защо обаче еврото не е приоритет за Румъния и по какъв начин ще се развиват връзките ни със северната ни съседка? На тези въпроси дава отговор някогашният министър председател на страната Адриан Нъстасе.

Миналата седмица беше неговата премиера на книгата „ Тандем за Европа. Приноси към актуалната история на румънско-българските връзки ".

„ Тази книга е на първо място за историята на две страни, които дружно съумяват да превъзмогнат насадените стандарти от предишното. След края на комунистическият режим от 1989 година България и Румъния започнаха едно съревнование, за това кой тича по-бързо и по-умело към Брюксел. След това се случи по този начин, че моят мандат като министър-председател съответства с мандата на цар Симеон Сакскобургготски и беше прелестно, че взехме решение да работим дружно вместо един против различен, пробвайки се за блокираме другия ", изяснява Адриан Нъстасе.

Според него това е било едно умно решение.

„ Съществуваше една последователност, която ни оказа помощ да сложим основите за участието и на двете страни в Европейския съюз и НАТО, дружно. А в това време заздравихме и връзката сред двете страни посредством проектирането на новите мостове на река Дунав. Съвместната работа в бизнес средите ни оказа помощ да решим много проблеми и създадохме, дръзвам да настоявам, добре укрепен двустранен механизъм за по-добра работа на политическо и икономическо ниво ", прецизира той.

Туризмът сред двете страни се развива доста добре, счита Нъстасе. Българите все по-често пътуват в Румъния, а и със Шенгенското съглашение посред ни към този момент може да пътуваме по-лесно по въздух и вода. „ За страдание обаче това не важи за сухоземните граници и доколкото виждам ще се наложи да изчакаме още известно време за решение в тази тенденция ", сподели още Адриан Нъстасе.

Той разяснява и това, че в Румъния и България „ непрекъснато се сменят държавни управления, политически цели и тактики ". „ Тази политика на прекъсване и потегляне основава компликации, които забавят развиването на страната ", уточни той.

Адриан Нъстасе регистрира и един от безспорните триумфи на Румъния - увеличението на брутния вътрешен артикул на глава от популацията.

„ Достигнахме към 78% в съпоставяне със междинния БВП на европейско равнище - това е значим триумф, само че и той си има цена. 80% от този Брутният вътрешен продукт идва от осемте най-големи румънски градове и от тази позиция има голяма липса на баланс ", сподели още той.

Относно въвеждането на еврото той сподели, че България има преимуществото, тъй като още през 90-те години на предишния век българският лев е бил тясно привързан с немската марка.

„ Допълнително България е много по-напред и със осъществяването на критериите. Дори инфлацията се приближава към Маастрихтските критерии, до момента в който Румъния не е изпълнила още три макроикономически критерии и в действителност влизането в еврозоната по никакъв метод не е приоритет за румънския политически курс сега ", означи Адриан Нъстасе.

бТВ, „ Тази неделя "
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР