Калас: Страните от ЕС не са готови да определят дата за присъединяване на Украйна
Държавите-членки на Европейски Съюз не са подготвени да дефинират дата за присъединение на Украйна . Върховният представител на Европейски Съюз по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас призна това, до момента в който отговаряше на въпроси на полемика на конференцията по сигурност в Мюнхен.
„ Усещам, че страните от Европейски Съюз не са подготвени да дефинират дата за присъединение на Украйна “, сподели Калас.
По-рано Володимир Зеленски, в Мюнхен, на процедура изиска страните от Европейски Съюз да дефинират съответна дата за присъединението на Киев .
Калас счита основаването на войска на Европейски Съюз за невероятно и непрепоръчително , призовавайки за фокус върху НАТО. Тя съобщи това на полемика на конференцията по сигурност в Мюнхен.
„ Всяка страна от Европейски Съюз има своя лична войска, а 23 от тях са и членки на НАТО. Силите на НАТО се състоят от тези армии; няма други сили на НАТО . Сега, в случай че приказваме за „ европейска войска “, запитвам дали това значи да вземем за пример, че Германия би трябвало да сътвори друга обособена войска в допълнение към армията, която работи в границите на НАТО. Това няма смисъл. Вече виждаме, че въвеждането на всеобща военна тегоба в Германия е мъчно “, сподели тя.
„ Ако една и съща войска е по едно и също време част от силите на Европейски Съюз и НАТО, тогава при рецесия веригата на командване ще бъде проблематична. Кой на кого дава заповеди, кой би трябвало да управлява армията? Такъв безпорядък при военна рецесия ще стане извънредно рисков “, сподели тя.
Затова Калас прикани „ да не се губи време в разискване на европейска войска, а по-скоро да се разиска укрепването на действителните военни качества на европейските страни “ и усилването на ролята на Европа в НАТО.




