Далас Маверикс се наложи над Ню Йорк Никс със 126:121

...

Феноменален Дончич влезе в историята при драматичен успех на Далас над Ню Йорк

Далас Маверикс се наложи над Ню Йорк Никс със 126:121 след продължение в вманиачен мач от постоянния сезон в Националната баскетболна асоциация (НБА). В воин за тексасци се трансформира огромната им звезда Лука Дончич, който записа исторически трипъл-дабъл от 60 точки, 21 битки и 10 асистенции. Словенският гард първо вкара срещата в спомагателни пет минути, откакто изпусна съзнателно от наказателната линия, а по-късно осъществя от приблизително разстояние. Дончич реагира бурно, мислейки си, че тимът е спечелил, само че резултатът бе 115-115 при една оставаща секунда до края на постоянното време.

60 PTS
21 REB
10 AST

Luka Doncic is the first player EVER in NBA history to record 60+ PTS, 20+ REB, and 10+ AST in a game.

Historic.
— NBA (@NBA)
Тимът на Джейсън Кид изоставаше с девет точки 33 секунди преди края на мача, само че все пак съумя да се оправи и да победи в спектакъла против Никс. Дончич осъществя първия трипъл-дабъл 60-20-10 в историята на НБА, като 21 битки е новото му върхово достижение в кариерата. Освен това той усъвършенства и достижението на легендата Дирк Новицки за най-вече вкарани точки в един мач в историята на Маверикс - германецът наниза 53 на 2 декември, 2004. Дончич приключи с 21/31 от полето и 16/22 от наказателната линия, като записа седмия си трипъл-дабъл през акцията, а 60-те му точки са връх от началото на сезона в Лигата.

Спенсър Динуиди се регистрира с 25 пункта за успеха, добавяйки шест битки и пет асистенции - Крисчън Ууд остана на косъм от дабъл-дабъл с 19 точки и девет овладени топки, а Тим Хардауей-младши приключи с 11 пункта. За Никс, които изгубиха рано-рано в конфликта Ар Джей Барет, Куентин Граймс завърши с рекордните в кариерата си 33 точки, добавяйки шест битки и четири асистенции. Джулиъс Рандъл и Мичъл Робинсън се регистрираха с дабъл-дабъли - 29 точки и 18 битки за Рандъл, и 20 пункта и 16 овладени топки за Робинсън. Майлс МакБрайд способства с 14 точки от пейката, а Иманюел Куикли също записа дабъл-дабъл - 13 пункта и 15 асистенции, само че напъните им се оказаха незадоволителни за отбора на Том Тибодо.

Далас е шести на Запад с баланс 19-16 след четвъртата си поредна победа, до момента в който Ню Йорк окупира същата позиция в Източната конференция с 18 победи и 17 загуби след четвърото си поредно проваляне в Лигата. В идващите си мачове Никс гостуват на Сан Антонио Спърс в четвъртък, до момента в който Маверикс одобряват Хюстън Рокетс в тексаско дерби в същия ден.

Първенство на Националната баскетболна асоциация на Северна Америка (НБА), резултати:

Орландо – Лос Анджелис Лейкърс                        110:129

Вашингтон – Филаделфия                                          116:111

Бостън – Хюстън                                                             126:102

Торонто – Лос Анджелис Клипърс                         113:124

Индиана – Атланта                                        129:114

Оклахома Сити – Сан Антонио                 130:114

Мемфис – Финикс                                         108:125

Далас – Ню Йорк                                                            126:121 след продължение

Голдън Стейт – Шарлът                                               110:105

Сакраменто – Денвър                                  106:113

Лидери в обособените дивизии:

Източна конференция:

Атлантическа дивизия: Бостън 25 победи/10 загуби, Бруклин 22/12, Филаделфия 20/13

Централна дивизия: Милуоки 22/11, Кливланд 22/13, Индиана 18/17

Югоизточна дивизия: Атланта 17/17, Маями 17/17,  Вашингтон 14/21

Западна конференция:

Тихоокеанска дивизия: Лос Анджелис Клипърс 21/15, Финикс 20/15, Сакраменто 17/15

Югозападна дивизия: Ню Орлиънс 21/12, Мемфис 20/13, Далас 19/16

Северозападна дивизия: Денвър 22/11, Портланд 18/16, Юта 19/17.