Адвокат Петър Славов обясни може ли да се спре изборът на нов главен прокурор
Да забележим до каква степен ще продължи следновогодишния порив на депутатите. Те нямат софтуерното време трите законопроекта, които са дали своят вот през днешния ден да ги завършват и те да влязат в действие. Първо би трябвало да се изготви систематизиран законопроет на тези три, който по-късно да бъде признат от залата и на база на него се вършат предложенията за промени. Оттук минимумът е 3-4 седмици. Решението беше простичко – вносителите да отдръпват тези обемни законопроекти и да внесат общо дружно един от два параграфа законопроект, който взема решение този най-наболял проблем – скандалната процедура, единият претендент, предрешената процедура и той да влезе в действие до 16-ти. Това съобщи юристът и някогашен народен представител Петър Славов в предаването „ Още от деня ” по Българска национална телевизия.
За мен е доста неприятен знак да се слага изборът на който и да е от тримата огромни, като част от залога за политическа власт. Това е едно безразсъдно вмешателство на политическата власт в правосъдната система. По отношение на целия спор за правосъдната власт имаме два вида причини – политическият диалог и правните причини. Спирането на избор на нов основен прокурор е едно нелегитимно вмешателство на политическата власт в правосъдната система и това ще докара до наказания от Конституционен съд, съобщи Петър Кичашки от " Галъп ".
Същите тези хора, което избраха Гешев в една сходна процедура и по-късно го махнаха. Сега същите са тръгнали да избират нов основен прокурор по същата процедура. Не инцидентно обществото е настръхнало и не приема този предупреден конкурс. Все още има опция за решение. Не мисля, че решението ще пристигна от политиците. Адвокатурата също има опция да сезира Конституционен съд при избрани обстановки, акцентира Петър Славов. Той заяви, че са подготвили с негови сътрудници искане за изговаряне на Конституционен съд на въпрос дали е възможно единствено прокурорската гилдия да номинира претендент за предстоящ основен прокурор и може ли Висш съдебен съвет да прегласува същия претендент и да предложи различен на президента след отменяне на оферти?
Бившият народен представител даде образец с избора на различен основен прокурор след Иван Татарчев, когато процедурата е върната и е развита напълно нова, с която е определен Никола Филчев. „ В момента имаме едно диаметрално превръщане на тези дългогодишни практики, които виждаме във Висш съдебен съвет и в Закона за правосъдната власт и това ни дава мотив да твърдим, че има едно безобразно ограничение на правата на жителите. Законът по този начин е написан, че тримата огромни не просто да бъдат определени, а да бъдат хора с задоволително юридически опит и отвън правосъдната система, с цел да не се капсулира системата. В момента, това което вършат, значи, че ще бъде номиниран прокурор, т.е. това капсулиране се случва. Има доста съществени нарушавания на Конституцията, което дава опция да се нападна процедурата. Не можете да имате конкурс единствено с един претендент ”, изясни Славов.
По думите му сега сме в обстановка, когато една къща гори, до нас има кофа с вода, а ние се чудим дали да не извикаме пожарната. „ С Конституцията се правеха същите странни сметки и най-после се оказа, че депутатите са изпързаляни, провалена беше правосъдната промяна и сега сме в още по-лошо състояние ”, сподели някогашният народен представител.




