Да, ще окажем военна помощ на Украйна. Списъкът на нещата,

...
Да, ще окажем военна помощ на Украйна. Списъкът на нещата,
Коментари Харесай

Тодор Тагарев обясни каква военна помощ ще предоставим на Украйна

Да, ще окажем военна помощ на Украйна. Списъкът на нещата, които изпращаме, е конфиденциален – най-общо някои системи и муниции. Той е изработен възоснова на разбор на нашите благоприятни условия и не е в ущърб на българската войска. Това изясни в студиото на Нова ТВ военният министър Тодор Тагарев.

Той напомни, че към този момент няколко пъти изпращаме помощ на Украйна, в началото фокусирайки се върху филантропична помощ и защитни средства. След решението на Народно събрание в края на предходната година, Министерски съвет беше длъжен да изпрати такава помощ. Един пакет към този момент е и изпратен с решение на служебния кабинет, ние взехме решение за изпращане на втори пакет, съобщи той. И добави: " Става въпрос за остарели неща, на които по този начин или другояче скоро им изтича ресурса, а те сега са доста нужни на украинската войска. Те са годни, някои от тях ще минат избрани инспекции, с цел да се ревизира, че са годни ".

Вчера имахме онлайн диалози с украинския боен министър, в които го осведомих за решението на българското държавно управление да окаже помощ на Украйна, уточни той и добави, че сега се подготвярешението България да се включи в самодейността да се създават 155 мм муниции, които са натовски стандарт. И защото ние ще минем на този стандарт, е добре да бъдем производители, а не клиенти. Това значи вложения в нашата отбранителна промишленост. Това ще ни разреши да произвиждаме и за нашите потребности, както и да изнасяме в натовските страни, разяснява Тагарев.

Военният министър за следващ път опроверга изказвания на президента и политически водачи, че с оказването на военна поддръжка на Киев се въвлича страната ни във войната.

Няма разумни доводи, че оказването на помощ ще ни въвлече във войната. Имаме толкоз доста съдружници, които оказват военна помощ, да вземем за пример Естония, и не са въвлечени във войната. Напротив, това понижава риско освен сега, само че и в дълготраен проект във връзка с съветската агреси. Радев беше началник на Военновъздушни сили, дано той да изясни какво е положението на ПВО-ни.

По думите на Тагарев опцията да модернизираме българската войска против остаряло бойно оръжие към този момент не е във фокуса на НАТО. Новият фокус е " коалиция Ф-16 " – тя се управлява от Дания и Нидерландия. Той посочи обаче, че не сме най-слабото звено на НАТО, тъй като въпреки всичко ние имаме въпреки и не чак толкоз добра бойна авиация. Има страни в Алианс, които въобще нямат бойни самолети. И изясни по какъв начин ще се отрази забавянето на доставка на бойните самолети Ф-16 от Съединени американски щати.

Въпросът в този момент е, че има закъснение на подготовката на инфраструктурата, което слага под подозрение дали ще сме подготвени за самолетите Ф-16, когато ги получим. Имаме също така дефицит на готови водачи и инженерно-технически състав. Сега това са проблемите, а не че самолетите ще дойдат у нас с известно забавяне поради Ковид-19, уточни Тагарев.

Той изрази безпокоство за това, че върви масирана офанзива като дезинформация, операция и откровени неистини против българското МО. Но доста мъчно може да се противодейства на протичащото се в осведомителното пространство. Един от рефрените е, че ще пращаме бойци във войната – това работи единствено за ползите на Кремъл, разделят българското общество. И в тази офанзива се включват и политически партии, и то освен една – Българска социалистическа партия е една от тези партии.

Тук няма нищо европейско, няма български ползи. Защото става дума за образование на украински медици у нас и изпращане на инструктори, които да образоват украинци в оказването на здравна помощ – това е написано в решението на Народно събрание. Тук ролята е на медиите – дано да кажат какво тъкмо изпращаме и за какво е нужно да бъдат вменявани тези страхове на обществото, попита риторично военният министър

Пуча на Пригожин към Москва

Една противозаконна група потегли със мощ да реализира нещо. Една група, която е направила доста закононарушения, потегли против друга група, водена от човек, който е с повдигнати обвинявания от Международния съд в Хага. Така нагледно изясни опита за бунт на Евгения Пригожин и ЧВК " Вагнер " в събота.

Пригожин и бойците му трябваше да бъдат сложени под ръководството на съветската войска. Обстановката беше изненадваща. А информацията, че Лукашенко е посредничил в сделките сред Пригожин и Путин е несериозна. Вероятно тази теза се стартира, тъй като не са желали съветските управляващи да са на ярко в тези договаряния, е неговото пояснение на събитията.

Ние сме неутрални във връзка с напрежението в Русия. Следим какво става, ще участваме в търсенето на решение в съюзен формат. Няма по какъв начин да има България водеща роля е повече от ясно. Ние ще работим с нашите съдружници по този въпрос, в случай че тръгне нещо, което да ескалира спора в Украйна.Желателно е да не се развие сюжетът за използването на нуклеарни оръжия поради един вътрешен спор в Русия. НАТО има политика за нуклеарно въздържане, само че тя не се разяснява обществено, посочи военният министър.
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР