Да се увеличи процентът на реимбурсиране за лекарства за сърдечно-съдови

...
Да се увеличи процентът на реимбурсиране за лекарства за сърдечно-съдови
Коментари Харесай

Да се увеличи процентът на реимбурсиране за лекарства за сърдечно-съдови заболявания, настояват експерти

Да се усили процентът на реимбурсиране за медикаменти за сърдечно-съдови болести, защото в този момент той е към 30 на 100. Това сподели на конференция Аркади Шарков от Експертен клуб за стопанска система и политика.

Шарков показа разбор, съгласно който през 2016 година над 2.5 млн. здравноосигурени лица са били лекувани с истински медикаменти, за които НЗОК е платила над 535 млн. лева /208 лева на човек/. Същевременно близо 3.9 млн. здравноосигурени лица са били лекувани с генерични лекарства, за които НЗОК е платила близо 97 млн. лева /25 лева на човек/. От данните се вижда, че лекуването с истински медикаменти обгръща 1.5 пъти по-малко пациенти, само че коства 5.5 пъти повече. Данните са били предоставени от НЗОК, по Закона за достъп до социална информация, посочи Шарков.

Прогенерична политика ще докара до съществени спестявания, които биха могли да се употребяват за разширение на достъпа на здравноосигурените лица до медикаменти, както и за ограничение на растежа на разноските, добави той. По думите на Шарков е наложителна осведомителна акция от страна на Министерство на здравеопазването за изгодата от използването на генерични лекарства. Трябва да се обезпечат подобаващи конкурентни, административни и регулаторни условия за попречване на липса на медикаменти, както и допустимо най-скоро да се вкара електронната рецепта, добави още Шарков, представен от Българска телеграфна агенция.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР