Полага ли се отпуск при кръводаряване
Да дариш кръв за непосредствен другар или родственик, или безплатно значи в действителност да спасиш живот. Това, което за теб ще са единствено 30 или 40 минути и лека болежка от операцията, могат да са разликата сред живота и гибелта за различен. Затова и кръводаряването е толкоз значимо.
Онези, които подаряват кръв, след процеса получават записка, която може да показват на работодателя си.
Съгласно българското законодателство на всеки, който е дарил непринудено кръв, у се поставят два дни отпуск - един ден за деня на прегледа и кръводаряването, както и втори ден, който се пада директно след него.
Това събитие е уредено според член 157, алинея 1, т. 2 от Кодекса на труда.
В Кодекса на труда е категорично упоменато, че при предпочитание от страна на служащия да подари кръв, работодателят е задължен да го освободи за тези два дни. За да няма някакво неразбирателство е добре служителят авансово да уведоми своя шеф, че има намерение да подари кръв и да пусне молба за отпуск за тези два дни.
За страдание законът у нас не планува категорично отпускът за кръводаряване да бъде заплатен. Съгласно правната норма той се заплаща от шеф, в случай че това е категорично упоменато в груповия трудов контракт или е планувано като обособена уговорка в самостоятелния трудов контракт.
В случай, че това не е уредено при пораждане на трудовото правно отношение, то такова в допълнение съглашение може да бъде подписано и на по-късен стадий или за избран случай.
Казано с други думи, даже да нямате включена уговорка за заплатен отпуск за кръводаряване, такава може да бъде добавена когато и да е по избор на двете страни.
Ако обаче нямате подписан групов трудов контракт или в самостоятелния ви трудов контракт няма такава добавена уговорка, то този отпуск ще ви бъде провиснал от работодателя, само че няма да ви бъде обезщетен.