Гаспачо от диня
Необходими Продукти
● любеница - 300 г● домати - 1 кг
● краставици - 300 г
● винен оцет - 20 мл
● зехтин - 1 с.л.
● сол
● черен пипер
● лук - 2 глави дребни
● зелен лук
● люти чушки - 1/2
● кориандър - ситно нарязан
● сок - от лайм 20 мл.
● сибирски лук - ситно нарязан шнитлаух
Начин на подготвяне
Доматите се бланшират във вряла вода и незабавно се потапят в ледена вода, след което се обелват и се нарязват на половинки.
Изстисква се сокът в купа, след което половината от доматите се нарязват на едро, а другата се наситнява.
Динята се нарязва на кубчета и се почиства от семките. Същото се прави и с краставицата.
В блендер или в купа от робот се пасират едро нарязаните домати, 1/2 от динята и краставиците. Пресипват се в купа и се прибавят ситно нарязани домати, краставици и динята. Прибавят се оцетът и зехтинът. Посолява се и се подправя със надробен черен пипер.
Гаспачато се оставя да се охлади най-малко за 1 час.
Приготвя се салца: лукът се наситнява дружно с почистената от семето люта чушка. Прибавя се сокът от лайма и ситно нарязаният кориандър. Разбърква се добре.
Студената чорба се разпределя по чинии и от горната страна се гарнира с приготвената салца и ситно нарязания шнитлаух /сибирски лук/.




