Чуждестранните тежкотоварни камиони (известни като ТИР-ове), преминаващи през България, не

...
Чуждестранните тежкотоварни камиони (известни като ТИР-ове), преминаващи през България, не
Коментари Харесай

Чуждестранните ТИР-ове в България не са плати пътни глоби за 40 млн. лв.

Чуждестранните тежкотоварни камиони (известни като ТИР-ове), преминаващи през България, не са платили пътни санкции на обща стойност 39,7 млн. лева Глобите са налагани за това, че ТИР-овете са се с превишена скорост. Държавата обаче не е построила механизъм, по който да принуждава задграничните извършители да платят глобите и над 90% от тях се измъкват безнаказано, демонстрира разбор на Института за пътна сигурност, направено на база предоставена информация от Министерство на вътрешните работи за интервала от януари 2016 година до 15 юни 2020 година

„ По данни на систематизирания отчет на Държавната организация „ Безопасност на придвижване по пътищата “ за 2019 година малко над 3 млн. моторни транспортни средства са минали директно през страната. От тях са издадени 79 677 броя електронни фишове на водачи с непозната регистрация, от което излиза наяве, че всеки 38-и директно преминаващ лидер е хващан да нарушава скоростните режими на територията на България “, оповестяват от ИПБ.

През годините броят на издадените фишове непрестанно пораства. Процентът на платените санкции е извънредно невисок – към 7%. 

Така да вземем за пример за 2016 година са издадени 28 838 бр. електронни фишове за обща сума 3 443 360 лева, като от тях са връчени 10% (2882), а само  6.3% (1826) са платените. Неплатените фишове са в размер на 3 097 240 лева, което прави 90% несъбираемост. Година по-късно издадените санкции скачат на  47 187 бр. ел. фишове за  6 534 650 лева, като от тях са връчени 22% (10 389), а единствено 9% (4050) са платените. Неплатените фишове са в размер 5 897 880 лева, което прави още веднъж 90% несъбираемост.

През тази година единствено от 1 януари до 15 юни са издадени 38 834 бр. ел. фишове на обща сума 5 935 050 лева, като от тях са връчени 8% (3197), а единствено 7% (2852) са платените. Неплатените фишове са в размер на 5 598 810 лева, което прави 94% несъбираемост към средата на юни 2020 година

Тези статистически данни демонстрират цялостна индиферентност от страна на държавните институции, ангажирани с налагането и събирането на наложените санкции на водачи на МПС с национална регистрация, преминаващи директно през България. До подобен извод стигат специалистите на база предоставените им данни.

Причина за поисканата информация и направеното изследване са зачестилите произшествия с ТИР-ове по автомагистралите. Само в границите на този уикенд станаха две тежки произшествия с товарни тежкотоварни коли на автомагистрала „ Тракия “. По този мотив специалистите от ИПБ пресмятат, че от 2016 година досега има несъбрани санкции в размер на 39 976 040 лева, което прави 93% несъбираемост от общата сума 43 070 580 лева или с други думи тази сума може да покрие 50% от ремонта от правата „ Чирпан-Стара Загора “ на Автомагистрала „ Тракия “.

Другият извод, до който доближават специалистите е, че има двоен стандарт във връзка с налагането и събирането на санкции на български и непознати жители. „ През последния месец установяваме, че Министерство на вътрешните работи постановат рестриктивни ограничения посредством ограничението на свободното излизане през Граничен контролно-пропусквателен пункт, посредством налагане на принудително-административни ограничения от вида недопускане на прекосяване на границата, краткотрайно лишаване на брошура, краткотрайно прекъсване от придвижване на МПС по отношение на българските жители. От друга страна към задграничните водачи отношението е извънредно демократично, което води до заключението, че има отвращение за основаване на организация за налагане и събиране на санкциите по осъществените нарушавания от държавните институции, заети с контрола “, се споделя в позицията на Института за пътна сигурност.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР