Чудесно е, че след дълго чакане, през 2019-та година, най-сетне

...
Чудесно е, че след дълго чакане, през 2019-та година, най-сетне
Коментари Харесай

Истинското изпитание пред Крю Драгън предстои: завръщането на Земята

Чудесно е, че след дълго очакване, през 2019-та година, най-накрая ставаме очевидци на дебютните полети на новите кораби за транспорт на астронавти до Международната галактическа станция. Пръв от тях е “Крю Драгън ”, който излетя в автоматизиран режим на 2-ри март. Астронавтката на НАСА Ан МакКлейн, която понастоящем живее на борда на станцията, разказа задачата на “Крю Драгън ” с думите “зората на нова епоха в човешката космонавтика ”. 

Но колкото и да сме разчувствани за настъпването на тази епоха, факт е, че към момента се намираме в зората. Дебютните задачи на “Крю Драгън ”, а по-късно напролет и на кораба на Боинг “Старлайнър ”, са към момента изпитателни, а не оперативни. Голямото тестване пред “Крю Драгън ” е на следващия ден, на 8-ми март, а точно завръщането, което чакаме да е реалност в 15:45 ч. българско време. 

Ръководствата на НАСА и СпейсЕкс са основателно обезпокоени за утрешния ден. Изстрелването в орбита е задоволително рутинна процедура – ракетата “Фолкън 9 ” може да се смята за надеждна след десетки сполучливи полети. От няколко дни насам и скачването е отработено. Но завръщането на Земята е нещо ново. 

Вероятно някои биха опонирали, че СпейсЕкс имат насъбран опит с товарните кораби “Драгън ”. Но “Крю Драгън ” е друг транспортен съд – той не е просто преобразуван товарен транспортен съд за пилотирани цели. Разликите сред двата кораба са основни, а една от най-сериозните е в двигателната система. Товарните галактически кораби употребяват мънички двигателчета “Драко ” за маневри в космоса. Но “Крю Драгън ” е оборудван с мощни мотори “СуперДрако ”, които са част от структурата на кораба. Те биха могли да изведат кораба на безвредно разстояние при положение на пагубна повреда на ракетата-носител и даже да се употребяват за постигане на орбита, в случай че втората степен на “Фолкън 9 ” прояви отклонения при работата си. Системата е по-различна от класическите кули “трактор ”, внедрявани в предишното на корабите “Аполо ”, а през днешния ден на съветските кораби “Союз ”. “Крю Драгън ” употребява друга система вид “пушър ” – т.е. в случай че “тракторът ” издърпва кораба от авариращата ракета-носител, “пушър ”-системата го избутва изпод. 

Недостатъкът на този вид работа е, че задният корпус на “Крю Драгън ” е несъразмерен. Никога до момента подобен несъразмерен транспортен съд не е навлизал в земната атмосфера и това би могло да докара до неустойчивост и катурване. Компанията на Илон Мъск и НАСА са провели хиляди компютърни симулации, които дават известна убеденост, че няма да се стигне до сходен сюжет. Засега моделите демонстрират, че е малко евентуално да се стигне до неустойчивост, само че въпреки всичко едно е компютърна симулация, друго е действителен полет. 

“Бих споделил, че свръхзвуковото нахлуване е моето най-голямо терзание ”, споделя Мъск.

Следва разгръщането на парашутите и приводняване в Атлантическия океан. Пилотиран галактически транспортен съд на Съединени американски щати не се е завръщал по този метод от 24-ти юли 1975-та година, когато се приводни корабът “Аполо ” от плана “Аполо-Союз ”, при който съветски космонавти и американски астронавти се срещнаха на орбита. Следващите кораби от ново потомство като галактическата совалка, “СпейсШипУан ” и актуалният “СпейсШипТу ”, са с форма на аероплан и кацат на писта. 

Всички стискаме палци първо спирачните, а след това и четирите съществени парашута на “Крю Драгън ”, да се разгънат сполучливо. Отклонения от естествената работа биха означавали единствено едно: редизайн на парашутната система. След този редизайн ще последват нови проби, а това ще отсрочи идващия втория на “Крю Драгън ”, който към този момент ще е с астронавти на борда. Засега този полет е плануван за юли, само че при възможни проблеми може да бъде отсрочен за есента, дори за 2020 година. 

Да се надяваме, че няма да се стигне до подобен сюжет. Администраторът на НАСА Джим Брайденстайн показва вяра, че до края на 2019-та най-малко един от двата кораба, “Крю Драгън ” или “Старлайнър ”, ще е превозил хора до МКС. Но и да не се случи, сигурността на екипажа е по-важна. Така че корабите ще летят тогава, когато са изцяло подготвени. 

 

Източник: cosmos.1.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР