Човек би си помислил, че Еверест, най-внушителният небостъргач на природата,

...
Човек би си помислил, че Еверест, най-внушителният небостъргач на природата,
Коментари Харесай

Защо Еверест продължава да расте

Човек би си помислил, че Еверест, най-внушителният небостъргач на природата, ще се смалява с няколко милиметра всяка година поради ерозия или други фактори. Вместо това обаче той продължава да пораства на височина – и в този момент към този момент науката схваща по-добре за какво.

В публикация, оповестена в списание Nature Geoscience, екип от откриватели от Лондон и Пекин допуска, че отново има ерозия, само че тя в действителност е в интерес на планината. Ерозията на мястото, където се сливат реките Арун и Коси, на 80 километра от Еверест, непрестанно и устойчиво унищожава скалите и в продължение на десетки хиляди години това ѝ е разрешило да се издигне – събитие, известно като изостатичен отскок. Тъй като земната кора по този начин става по-лека, тя може да „ плува “ над мантията, да с нея да се издига и Еверест.

По този метод Хималаите метафорично почиват „ върху надуваем палат “, споделя Адам Смит, съавтор на публикацията.

С помощта на компютърно моделиране откривателите пресмятат, че планината нараства с към 2 милиметра годишно. Така реките Арун и Коси може да са помогнали на Еверест с от 50 до 165 спомагателни метра, откогато са се слели преди към 89 000 години, макар че той евентуално постоянно се е издигал постепенно. И този развой може да изпреварва ерозията, която в противоположен случай би го сринала.

„ В региона на Еверест съществува забавна речна система “, споделя съавторът доктор Джин-Ген Дай в изказване. „ Горното течение на река Арун тече на изток на огромна надморска височина в плоска котловина. След това внезапно завива на юг като река Коси, като понижава височината и става по-стръмна. Тази неповторима топография, която свидетелства за неустойчивост, евентуално е обвързвана с изключителната височина на Еверест. “

Ефектът може да се следи и в околните върхове Лхотце и Макалу, които са измежду най-високите в света.

 Lhotse-fromChukhungRi

Лхотце

Понастоящем оптималната височина на Еверест е приета за 8849 метра над морското ниво – цифра, която е решена след години на препирни. Някога Непал е посочвал 8848, а Китай е считал, че е 8843 откакто се махне снежния пласт.

 View of the Mauna Kea volcano in Hawai'i from the ocean.

Мауна Кеа

Любопитно е да се означи, че репутацията на Еверест като най-високата планина в света се дължи на особени тълкувания. Угасналият вулкан Мауна Кеа в Хавай да вземем за пример е висок 4205 метра – само че над морското ниво. Ако се мери от океанската му основа в Тихия океан, той е висок към 10 000.

Други специалисти правят оценка високо новото изследване, само че предизвестяват, че кумулативният резултат от речната ерозия мъчно може да бъде измерен. Освен това тя евентуално не е единствената причина за продължаващото издигане на планината.

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР