Четиримата балкански лидери – премиерът на България Бойко Борисов, президентът

...
Четиримата балкански лидери – премиерът на България Бойко Борисов, президентът
Коментари Харесай

България, Сърбия, Гърция и Румъния - обединени за развитието на Балканите


Четиримата балкански водачи – министър председателят на България Бойко Борисов, президентът на Сърбия – Александър Вучич, министър председателят на Гърция – Алексис Ципрас и министър председателят на Румъния Михай Тудосе разискаха на среща на високо ниво в Белград икономическото съдействие, укрепването на районната непоклатимост и поддръжката за интеграцията на страните в района, съобщи специфичният делегат на БГНЕС в Белград Георги Пашкулев.

Министрите на превоза на България и Сърбия подписаха и Меморандум за понижаване на интернационалните цени за роуминг услугите.

[b] Министър-председателят на България Бойко Борисов: [/b]

„ Сърбия постоянно е била неразделна част от Европа и е в сърцето на Европа. Балканите са натоварени с история, войни, кръвопролития. Ние 130 години по-късно още веднъж си приказваме за това по какъв начин да устроим по този начин Балканите, че хората да живеят по-добре ”, съобщи министър председателят Бойко Борисов. Аз срещнах сътрудниците със срещата в София с водачите на Западните Балкани, с това, което работим по коридорите 8 и 10, което не носи риск за Европейски Съюз, а народите на Балканите имат опция да видят, че освен сме част от Европа географски, само че и сме неразделна част от тях. Ние всички дружно не би трябвало да генерираме проблеми, би трябвало да покажем мъдрост, че сме си научили уроците от историята, добави Борисов.

Европейски Съюз има едни мъдри, прогнозируеми, сигурни Балкани, които не генерират проблеми, а желаят да съблюдават всички правила, които европейската народна власт постанова - господство на закона, инфраструктура, правила, по-високи приходи за хората. Нашата дружба не е ориентирана против никоя страна – тя е да даде повече опция за повече вложения и повече градежи в Балканите. Там, където се строи, там няма войни, безапелационен е Борисов.

Оптимист съм, имам вяра доста в сътрудника Вучич и в това, че не 2-3 глави ще затворят, а и ще създадат всичко допустимо да се съкратят периодите за присъединение на Сърбия в Европейски Съюз. Балканите доста години наред са генерирали единствено войни, в този момент е основен миг, защото доста от огромните играчи в света също имат ползи на Балканите, ние желаеме единни Балкани, съвременна инфраструктура, желаеме да няма роуминг, не на последно цифровата инфраструктура. Лидерите на Западните Балкани осъзнават, че са обратно с уговорките си и би трябвало да наваксат. Имаме опция за финансиране и необичаен късмет с срещата с Китай 16+1, тя също е в София идната година, и до тогава с тримата сътрудници, ще подготвим някои инфраструктурни планове.

[b] Президентът на Сърбия Александър Вучич: [/b]

От своя страна сръбският президент Александър Вучич сподели, че се надява тези политически срещи да основат климат за предприемачеството и вложенията. Нашите срещи показват съдействието сред нашите страни, видяхме се неотдавна в тристранен формат, във Варна бяхме в четиристранен формат. Ще продължим този формат и в Румъния. Дискусиите се въртят към значими тематики – увеличение на комерсиалния стокообмен, икономическите параметри. Очакваме комерсиалният стокообмен да се усили до 3,5 милиарда евро приблизително. Надяваме се и да имаме още по-голям триумф, и че тези политически срещи ще основат климат за предприемачеството и вложенията, с цел да реализираме още повече работни места, вложения и да подобрим изискванията на живот на нашите съграждани, акцентира Вучич.

„ Сърбия твърдо върви по европейския път, само че желаеме да си изградим лична войска. Не би трябвало да се не помни, че през 90-те години Сърбия беше атакувана от НАТО. Нашият случай е по-различен от този на останалите страни, в това число и на присъстващите тук “, сподели сръбският президент.

Коментирайки връзките на Белград с Москва, той сподели, че: „ Ние сме по пътя на Европа, само че няма да подкопаваме връзките с други страни, които имаме от десетилетия “.

По отношение на Русия Вучич също по този начин подсети, че някои хора не помнят, от кое място са тръгнали.

[b] Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас: [/b]

Премиерът на Гърция Алексис Ципрас съобщи, че Лозанският контракт е крайъгълен камък за Балканите. "Не би трябвало да има етническа изолираност, не би трябвало да се връщаме към едни времена на разделяне. Това ще е пагубно за Европа. Само с почитание на интернационалните закони, в това число на Лозанското съглашение, което е крайъгълен камък за нашия район. Само по този начин можем да реализираме просперитет", съобщи Ципрас. Българското председателство ще бъде едно балканско председателство, счита гръцкият министър председател.

„ Приветствам решението на Бойко Борисов да провежда среща през май на Европейски Съюз и Балканите. Тази среща ще покаже, че българското председателство ще бъде балканско “, съобщи Ципрас, който счита, че тези четиристранни срещи би трябвало да продължат.

„ Гърция, България, Румъния и Сърбия могат да изиграят извънредно огромна роля за развиването и напредването напред на целия Балкански район. Това ще даде по-добра вероятност за цяла Европа “, сподели Ципрас.

„ Подчертахме смисъла на газопровода ТАП и неговото довеждане докрай, с цел да може да се достави природният газ от Азербайджан. Обсъден е и план за полутечен газ от Александруполис/Дедеагач – бел.ред./, с цел да може този град да се трансформира в хъб за природния газ. Този терминал ще бъде обвързван с България посредством интерктонектор.Той е доста значим, тъй като ще бъде обвързван и с тръбопроводите със Сърбия “, сподели гръцкият министър председател.

2018 година ще докара до позитивна развръзка в разногласието за името с Република Македония. Такава вяра изрази гръцкият министър председател Алексис Ципрас. Според него, това може да се случи единствено, в случай че Скопие престане със своите искания.

[b] Министър-председателят на Румъния Михай Тудосе: [/b]

Румънският министър председател Михай Тудосе акцентира, че консолидираното на Сърбия в Европейски Съюз е нещо, за което балканските страни могат да оказват помощ, „ тъй като Сърбия граничи с България, Гърция и Румъния, и сръбското консолидиране може да стане посредством обща инфраструктура и продан сред нашите страни ”.

След това присъединението към Европейски Съюз е една следваща условност. Ние трите страни членки на Европейски Съюз ще подкрепим Сърбия по допустимо най-хубавия метод, ще спомогнем за улеснението по техния европейски път, добави Тудосе.

Искам да подчертая, че и четирите ни страни си имат провокациите, с които би трябвало да се оправят, само че няма нито един проблем, който да не можем да преодолеем. След полемиките ни нощес взехме решение, че би трябвало все по-често да има четиристранни срещи сред нашите министри - по енергийните, външнополитическите въпроси, както и по въпросите, свързани с миграцията. Останалите ми сътрудници и другари се съгласиха, че при започване на март в Букурещ ще е идната четиристранна среща, през май преди София, ще имаме още една среща в Гърция и желаеме тези срещи да са регулярни, да носят значими послания, сподели още Тудосе. Надявам се решенията, които вземаме през днешния ден да имат позитивно и уверено въздействие върху развиването на нашите страни, акцентира той. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР