Четенето на мисли се приближи с една стъпка по-близо до

...
Четенето на мисли се приближи с една стъпка по-близо до
Коментари Харесай

Изкуствен интелект се учи да чете мисли

Четенето на мисли се приближи с една стъпка по-близо до действителността – учени са основали изкуствен интелект, който може да трансформира мозъчна активност в текст, написа "Гардиън ".

И до момента в който системата работи по невронни пътеки, засечени, до момента в който някой приказва на глас, специалистите считат, че това може вероятно да помогне за връзка с хора, които не могат да приказват или пишат.

"Още не сме стигнали до такава степен, само че мислим, че това може да бъде основа за речева протеза ", разяснява доктор Джоузеф Макин, съавтор на проучването Калифорнийския университет, Сан Франциско.

Изкуственият разсъдък може да предскаже тежките затруднения от COVID-19

В публикация за сп. "Nature Neuroscience " Макин и сътрудниците му разкриват по какъв начин са създали своята система благодарение на четирима участника, които имали вградени в мозъка електроди за мониторинг на епилептични пристъпи.

Те трябвало да прочитат на глас по доста пъти комплект от 50 фрази, в това число "Тина Търнър е поп певица " и "Тези крадци отмъкнаха 30 бижута ". Екипът проследявал невронната активност по време на говора.

Тези данни по-късно били вкарвани в логаритъм за машинно образование – вид изкуствен интелект, който трансформира данните от мозъчната активност за всяко прочетено изречение в поредност от цифри.

За да се увери, че числата се отнасят единствено до аспекти от речта, системата сравнявала данните със запис. Поредицата от цифри по-късно била въвеждана във втора част от системата, която я превръщала в поредност от думи.

Първоначално системата произвеждала безсмислени фрази, само че когато почнала да съпоставя последователността на думите с изреченията на глас, почнала да се учи по какъв начин поредицата от цифри са свързани с думите и по какъв начин самите думи следват една друга.

Системата не била съвършена и позволява неточности, само че за един от участниците позволила единствено 3 % неточности приблизително, добавя БНР.

"Системата не чете мисли, а мозъчната активност, въвлечена в речта ", разяснява доктор Крисчън Херф от Маастрихтския университет, който не е взел участие в плана, само че похвали бързината на образованието му.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР