C/2019 Y4 (ATLAS) е открита на 28 декември 2019 г.

...
C/2019 Y4 (ATLAS) е открита на 28 декември 2019 г.
Коментари Харесай

Кометата АТЛАС свети все по-ярко

C/2019 Y4 (ATLAS) е открита на 28 декември 2019 година от телескоп на системата „ Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System “ в Мауна Лоа, Хаваи. Тя служи за ранно предизвестие като открива дребни обекти към Земята няколко седмици и дни преди да преминат покрай нея или да я обиден. Кометата провокира нечуван интерес, защото има късмет да ни показа зрелищно шоу.

Тя има сходна орбита с тази на Великата Комета (C/1844 Y1) от 1844 година Това докара до теории, че C/2019 Y4 произлиза от същото тяло, от което и C/1844 Y1. АТЛАС свети в хубав яркозелен цвят в небесното пространство.
„ Велики " се назовават кометите задоволително ярки за наблюдаване с невъоръжено око. Последната такава е Хейл-Боп (c/1995 o1), забележима през 1996-1997 година за рекордните 18 месеца. Със своите бляскавост, елементарно разположение и дълъг престой, тя пленява въображението на наблюдаващи из цялото Северно кълбо, най-много през летните месеци на 1997 година
Каква бляскавост ще доближи C/2019 Y4?Тя към този момент е забележима с елементарен телескоп. При положителни условия и мрачно небе може да се следи и с бинокъл. Кометата изненада астрономите с бързото увеличение на яркостта си – тя към този момент е над 600 пъти по-ярка от плануваното за този миг.

Още една нейна специфичност е забележимият явен размер в небето, без значение от нейното разстояние от Земята. В момента леденият галактически обект има доста огромна кома (облак от галактически прахуляк, лед и газове, които обгръщат ядрото й).
АТЛАС следва орбитата на Великата комета от 1944 година и има орбитален интервал над 5000 години, затова сигурно съдържа непокътнат мразовит материал, който единствено чака да бъде затоплен от нашата Звезда.
Прогнозите за пиковата бляскавост на кометата варират от +2 до зрелищните -11, които задминават яркостта на Венера и биха създали C/2019 Y4 най-ярката комета в историята.
ПерспективиКометата ще стигне перихелий (най-близка отдалеченост от Слънцето) на 31 май 2020 година на разстояние към 37 824 000 км. от него. На 23 май пък ще бъде най-близкият й допир до Земята на 115 872 768 км.

Твърде оптимистично?Въпреки предпоставките за грандиозно шоу, могат да се случат и непредвидени обрати. Бързо възходящата бляскавост на кометата ненапълно тормози астрономите. На пръв взор е малко евентуално тя да поддържа яркостта си до перихелий. Предвид близкото разстояние до Слънцето е допустимо тя просто да изгори и да се разпадне. Точно както се случи с кометата ISON при прекосяването й към слънцето през 2013 година

Как да я открием?От януари до март 2020 година АТЛАС е ситуирана в съзвездието Голяма мечка, което е прелестна вест за наблюдаващите от Северното полукълбо. Тази небесна област е околополюсна, което значи, че кометата ще остане над хоризонта.

В края на март и началото на април C/2019 Y4 ще се реалокира в съзвездието Жираф. Възможно е до края на април да стане забележима и за просто око, само че към този момент е това е единствено прелестно съмнение. До 20 май кометата ще може да се следи от България два пъти в денонощието: вечер - над северозападния небосвод и заран преди изгрев - над североизточния.

След 20 май ще може да се вижда още веднъж преди зазоряване, само че в съзвездието Персей. Наблюдението му ще бъде по-удобно от високите северни ширини на земното кълбо. За България ще бъде забележима до към 23 май (в 04:05 ч. за Варна и 04:25 за София). Трябва да се търси доста ниско до североизточния небосвод.

На този стадий може да се види с телескоп и бинокъл. За фотографите това е отлична цел, само че би трябвало да се има поради размера на размера й и растящата й опашка.

Източник: spisanie8.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР