56 деца от 27 български училища в чужбина участваха в Международен конкурс по четене в Париж
Скъпи деца, тук сте се събрали от разнообразни краища на света. В всекидневието си говорите разнообразни езици. Българският език обаче ви свързва и с помощта на неделните учебни заведения през днешния ден всички можете да поддържате връзка между тях. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев поздрави участниците в Десетия интернационален конкурс за четене на български език за възпитаници от 1. и 2. клас от българските учебни заведения в чужбина, чийто хазаин тази година беше Българското учебно заведение „ Кирил и Методий " в Париж.
Той прикани децата да не престават да учат с неизменност, да следват всеотдайността на своите учители и да се вслушват в родителите си. „ Така ще запазите връзката си с България, ще бъдете жители на света и горди българи ", сподели още министърът.
Учениците Николас Хулала от българското учебно заведение „ Христо Ботев " в Братислава и Леа Тодорова от неделно учебно заведение „ Кирил и Методий " в Париж бяха „ короновани " за цар и кралица на буквите.
Проф. Вълчев връчи плакет на Министерството на образованието и науката на шефа на учебното заведение Камелия Конакчиева-Трибулен за приноса към съхраняването на българския език и просвета измежду сънародниците ни във Франция. Той отличи и най-малките участници в състезанието със статуетките „ Буквознайко " - първокласничката Александра Кохчиева от БНУ „ В. Левски " в Лийдс и второкласничката Мина Мария Йоанна Шустер от БНУ „ Ран Босилек ", Брюксел, Белгия.
Шестдесет и пет възпитаници от български учебни заведения в Белгия, Англия, Германия, Ирландия, Нидерландия, Словакия, Украйна и Франция премериха сили в състезанието, който тази година се организира под патронажа на посланика на България във Франция Радка Балабанова-Рулева. Домакин е Българското учебно заведение „ Кирил и Методий " в Париж, а самодейността се осъществя с поддръжката на Националната стратегия на МОН „ Роден език и просвета зад граница ".
През целия ден за участниците и гостите бяха проведени креативен работилници, кътове за фотоси и срещи с героите от театралния клуб на учебното заведение. Учениците минаха през трите кръга на състезанието, а програмата беше допълнена с осъществявания на вокална група „ Китчица ", присъединяване на спечелили от предходни издания и театралната режисура „ Огнивото " по приказката на Ханс Кристиан Андерсен, показана от учителките Ваня Донева и Ирина Георгиева.
В рамките на визитата си министърът даде изявление на младите кореспонденти Жул и Зофия от 6. клас в БНУ „ Кирил и Методий " - Париж, които отразяваха състезанието.
Конкурсът е основан през 2017 година по самодейност на Българското неделно учебно заведение „ Аз Буки Веди " в Кьолн, Германия. Тази година се организира неговото десето издание, като всяка година хазаин е друго българско учебно заведение в чужбина. Журито беше с ръководител проф. Живка Колева-Златева и членове доцент доктор Илиана Чекова-Димитрова, Цвета Брестничка и Валентина Стоева.
По време на церемонията Димитринка Никлина, началник на Българското учебно заведение „ Св. св. Кирил и Методий " в Дортмунд, одобри алегорично семейството на идващото издание на състезанието.
Сред гостите бяха националният представител Елисавета Белобрадова, секретарят по просвета, обучение и връзки с българите зад граница на президента Милена Димитрова, изпълнителният шеф на Изпълнителната организация за българите в чужбина Райна Манджукова и представители на българската общественост във Франция.
Секретарят на президента прочете и приветствен адрес на Илияна Йотова до участниците и уредниците на форума.
Той прикани децата да не престават да учат с неизменност, да следват всеотдайността на своите учители и да се вслушват в родителите си. „ Така ще запазите връзката си с България, ще бъдете жители на света и горди българи ", сподели още министърът.
Учениците Николас Хулала от българското учебно заведение „ Христо Ботев " в Братислава и Леа Тодорова от неделно учебно заведение „ Кирил и Методий " в Париж бяха „ короновани " за цар и кралица на буквите.
Проф. Вълчев връчи плакет на Министерството на образованието и науката на шефа на учебното заведение Камелия Конакчиева-Трибулен за приноса към съхраняването на българския език и просвета измежду сънародниците ни във Франция. Той отличи и най-малките участници в състезанието със статуетките „ Буквознайко " - първокласничката Александра Кохчиева от БНУ „ В. Левски " в Лийдс и второкласничката Мина Мария Йоанна Шустер от БНУ „ Ран Босилек ", Брюксел, Белгия.
Шестдесет и пет възпитаници от български учебни заведения в Белгия, Англия, Германия, Ирландия, Нидерландия, Словакия, Украйна и Франция премериха сили в състезанието, който тази година се организира под патронажа на посланика на България във Франция Радка Балабанова-Рулева. Домакин е Българското учебно заведение „ Кирил и Методий " в Париж, а самодейността се осъществя с поддръжката на Националната стратегия на МОН „ Роден език и просвета зад граница ".
През целия ден за участниците и гостите бяха проведени креативен работилници, кътове за фотоси и срещи с героите от театралния клуб на учебното заведение. Учениците минаха през трите кръга на състезанието, а програмата беше допълнена с осъществявания на вокална група „ Китчица ", присъединяване на спечелили от предходни издания и театралната режисура „ Огнивото " по приказката на Ханс Кристиан Андерсен, показана от учителките Ваня Донева и Ирина Георгиева.
В рамките на визитата си министърът даде изявление на младите кореспонденти Жул и Зофия от 6. клас в БНУ „ Кирил и Методий " - Париж, които отразяваха състезанието.
Конкурсът е основан през 2017 година по самодейност на Българското неделно учебно заведение „ Аз Буки Веди " в Кьолн, Германия. Тази година се организира неговото десето издание, като всяка година хазаин е друго българско учебно заведение в чужбина. Журито беше с ръководител проф. Живка Колева-Златева и членове доцент доктор Илиана Чекова-Димитрова, Цвета Брестничка и Валентина Стоева.
По време на церемонията Димитринка Никлина, началник на Българското учебно заведение „ Св. св. Кирил и Методий " в Дортмунд, одобри алегорично семейството на идващото издание на състезанието.
Сред гостите бяха националният представител Елисавета Белобрадова, секретарят по просвета, обучение и връзки с българите зад граница на президента Милена Димитрова, изпълнителният шеф на Изпълнителната организация за българите в чужбина Райна Манджукова и представители на българската общественост във Франция.
Секретарят на президента прочете и приветствен адрес на Илияна Йотова до участниците и уредниците на форума.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




