Новата власт има планове за Бюджет 2026
Бюджетът за остатъка от 2026 година към този момент е разполагаем в неговата целокупност. Днес надзорите на Национален осигурителен институт и Националната здравна каса утвърдиха надлежно план-сметките за държавното публично обезпечаване и за опазване на здравето. За какво ще има пари?
С публикуването на бюджета в държавните ведомства стартира обзор на звената, да се преструктурират, да се орежат незаети бройки или пък да се мине към съкращения. Причината - заложени са 10% по-малко пари за прехрана на администрацията.
Оказва се, че има разминаване сред данните, които през вчерашния ден показа финансовия министър Гълъб Донев, и записаното в проектобюджета. От Министерството на финансите оповестиха за нова, че Донев в действителност приказвал за параметрите все още, а не за заложените в документа.
Критиките, че това е бюджет без промени, само че с рекорден дълг и недостиг, заместител финансовия министър трансферира към предходните държавни управления. " Критиките фактически са за недостиг 5.7, само че би трябвало да забележим от кое място се потегля – недостиг 7.4. Тези несъответствия са вследствие на дългогодишни решения, отлагани промени ", съобщи Людмила Петкова.
Тя призна, че хората с високи заплати ще стартират да получават по-малко от август поради новият оптимален застрахователен предел. Като това на фона на обещанията, че заплати няма да се понижават.
" Говорим за заплати на учители, на лекари - те по принцип не се понижават ", сподели Петкова и добави, че повдигането на оптималния застрахователен приход води и до осигурителни права.
Съкращаването на разноските за прехрана на администрацията е първата стъпка към промени.
" Подготвя се разбор на всички структури, дублиращи функционалности да бъдат отстранени. Това е един повсеместен развой ", съобщи зам.-министърът.
Според вътрешния министър в системата има пенсионери, които бързо би трябвало да изоставен, с цел да освободят път на младите, само че има и такива с опит и познания, които не трябва да се освобождават. Иван Демерджиев обаче закрива звеното за подкрепяне към министъра.
" Това е едно паразитно звено, в което над 30 индивида на управителни позиции стоят, не вършат нищо изключително. И получават хонорари. Но там, където има потребност от служители на реда на пътя, служители на реда, които обезпечават реда и сигурността, няма да пристъпваме към съкращения. Напротив ", съобщи той.
Членът на УС на Българска народна банка Любомир Каримански вижда като минус в бюджета, това че там не е заложено отвързването на възнагражденията от междинната заплата.
С публикуването на бюджета в държавните ведомства стартира обзор на звената, да се преструктурират, да се орежат незаети бройки или пък да се мине към съкращения. Причината - заложени са 10% по-малко пари за прехрана на администрацията.
Оказва се, че има разминаване сред данните, които през вчерашния ден показа финансовия министър Гълъб Донев, и записаното в проектобюджета. От Министерството на финансите оповестиха за нова, че Донев в действителност приказвал за параметрите все още, а не за заложените в документа.
Критиките, че това е бюджет без промени, само че с рекорден дълг и недостиг, заместител финансовия министър трансферира към предходните държавни управления. " Критиките фактически са за недостиг 5.7, само че би трябвало да забележим от кое място се потегля – недостиг 7.4. Тези несъответствия са вследствие на дългогодишни решения, отлагани промени ", съобщи Людмила Петкова.
Тя призна, че хората с високи заплати ще стартират да получават по-малко от август поради новият оптимален застрахователен предел. Като това на фона на обещанията, че заплати няма да се понижават.
" Говорим за заплати на учители, на лекари - те по принцип не се понижават ", сподели Петкова и добави, че повдигането на оптималния застрахователен приход води и до осигурителни права.
Съкращаването на разноските за прехрана на администрацията е първата стъпка към промени.
" Подготвя се разбор на всички структури, дублиращи функционалности да бъдат отстранени. Това е един повсеместен развой ", съобщи зам.-министърът.
Според вътрешния министър в системата има пенсионери, които бързо би трябвало да изоставен, с цел да освободят път на младите, само че има и такива с опит и познания, които не трябва да се освобождават. Иван Демерджиев обаче закрива звеното за подкрепяне към министъра.
" Това е едно паразитно звено, в което над 30 индивида на управителни позиции стоят, не вършат нищо изключително. И получават хонорари. Но там, където има потребност от служители на реда на пътя, служители на реда, които обезпечават реда и сигурността, няма да пристъпваме към съкращения. Напротив ", съобщи той.
Членът на УС на Българска народна банка Любомир Каримански вижда като минус в бюджета, това че там не е заложено отвързването на възнагражденията от междинната заплата.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




