Бюджетът към април е балансиран и не се налага ползване

...
Бюджетът към април е балансиран и не се налага ползване
Коментари Харесай

Мария Недина: Приходите и разходите са изравнени, няма нужда от фискалния резерв засега

Бюджетът към април е уравновесен и не се постанова прилагане на фискалния запас, само че пред страната стоят съществени разноски и неустановеност към средствата по Плана за възобновяване. Това разяснява в Българска национална телевизия " Денят стартира " служебният вицепремиер по европейските средства Мария Недина.

Служебното държавно управление е заварило затруднена бюджетна обстановка, като все още страната продължава да работи с удължителен бюджет.

Тя акцентира, че още при започване на мандата се е наложило незабавно финансиране на към този момент поети задължения.

Действително, когато встъпихме в служба, бяхме в доста затруднена обстановка, бяхме и към момента сме в удължителен бюджет, тъй че ние изпълняваме бюджета, подобен какъвто е. Още първата седмица се наложи да теглим една доста огромна сума от фискалния запас - близо 900 милиона евро, с цел да можем да изплатим вложения, които бяха заложени. Това са и по общински стратегии, по Плана за възобновяване и резистентност, индексация на пенсиите, други разноски, нарастване на заплати, които бяха заложени. Мога да ви кажа какво е положението все още - по данни на министерството на финансите към април приходите са равни на разноските, т.е. няма да се постанова да пипаме фискалния запас, изясни служебният вицепремиер по европейските средства Мария Недина.

Недина предизвести, че все пак предстоят обилни разноски и неустановеност към бъдещите доходи.

В същото време е извънредно значимо какво ще се случва с огромни приходи, които ние би трябвало да имаме сред 2,5 и 2,9 милиарда евро по ПВУ - по какъв начин ще се оправи идващото държавно управление, надлежно и идващото Народно заседание, зависи от това какви приходи ще получат по четвърто и пето заплащане, най-много от позиция на промените. Така че е доста мъчно да се предвижда по какъв начин ще завърши краят на годината.

По отношение на недостига тя изясни, че има специфики при отчитането на разноските за защита.

Първите три месеца в действителност знаете, че излезе, че не е 3,5, а е 3,0, защото те се начисляват на друга ставка... Тези 0,5 %, които се считат за защита, те се начисляват поради F-16 самолетите, които бяха закупени.

Въпреки регистрирания висок недостиг през март, към април обстановката се стабилизира, стана ясно от думите на Недина.

Министерството на финансите предприе редица ограничения в Агенция „ Митници " и Национална агенция за приходите за по-голяма събираемост, ограничение на сивия бранш и повече инспекции. По огромно равнище на цифровизация на публичните поръчки. Това даде своя резултат, също по този начин април е месец, в който по- принцип имаме повече приходи. Това са фактори, които доста въздействат.
Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР