Бюджетът е основен инструмент за доброто здравеопазване, защото доброто общественото

...
Бюджетът е основен инструмент за доброто здравеопазване, защото доброто общественото
Коментари Харесай

Хинков: Бюджетът е основен инструмент за доброто здравеопазване

„ Бюджетът е главен инструмент за положителното опазване на здравето, тъй като положителното публичното здраве е обвързвано с профилактика, към здравословния метод на живот и промоцията на здраве. Всичко това обаче е обвързвано с профилактични национални стратегии, които за жалост имат доста оскъдно финансиране “. Това сподели в ефира на NOVA NEWS
министърът на опазването на здравето проф. Христо Хинков.

Според него в Бюджет 2023 година средствата за профилактика по НЗОК са непокътнати заплащанията от предходната година.

„ Имаме нарастване на средствата за извънболничните действия. Има и планувани пари за спомагателен трансфер от бюджета на Министерство на здравеопазването, свързани с лекуване на деца до 18-годишна възраст. Като цяло бюджетът, очакван до края на тази година, следва правилото последователно да се изнасят медицински действия и проучвания отвън лечебните заведения. Тенденциите през последните 10-15 години са непрестанно увеличение на парите за лечебни заведения и медикаменти. А това не води до фрапантно възстановяване на здравно-демографските индикатори ”.

По думите му,  това не значи, че ще има по-малко пари за лечебните заведения, а когато се разболеем – ще разчитаме на извънболничната помощ.

„ Просто ще се трансформират съотношенията в бюджетите. Парите за лечебни заведения ще са толкоз, колкото са нужни. Успоредно с това ще върви и една оптимизация на болничната помощ. Към момента сме на челните меса в Европа по брой на лечебните заведения на глава на популацията. имаме повече лечебни заведения, в сравнение с са ни нужни ”, акцентира той.

Министърът изясни, че от 2001 година са разкрити повече частни, в сравнение с държавни лечебни заведения. „ Всичко е за сметка на частното вложение в опазването на здравето. Моята концепция не е да сътворявам мораториум в разкриването на нови здравни заведения. Не мога да спра частната инвестиция. Това, което мога да направя е да направя един обзор на опциите на НЗОК да поема нови договорни сътрудници. Защото сега всеки, появил се на пазара и поискал подобен контракт, го получава. Няма болница, която да може да се устоя от частни заплащания. Хората са неплатежоспособни, а медицината е скъпа ”.

Професор Хинков разяснява и въпроса по какъв начин може да се понижи доплащането от страна на пациента. „ Увеличаването на договорните сътрудници към НЗОК – на процедура при една и съща цена на клиничната пътека и една и съща цена или може би последователно увеличаваща се здравна услуга, поради оскъпяване на медикаменти – води до това, че болните доплащат тази разлика от джоба си. Именно в това се корени тази оптимизация и опция хората да знаят, че когато са обезпечени – получават избран пакет от услуги. Колкото се може по-голям

Във връзка с открития първокласен апартамент в Болница Лозенец, министърът на опазването на здравето съобщи, че е изработен медицински одит.

„ Въпросът не е медицински. Това е един кабинет, само че в него няма легло и не може да се живее. Това не е ВИП стая. Не се е употребявал за здравна активност. Болницата не се е управлявала добре. Ще предприемем ограничения за излекуване на лечебното заведение “, добави той.

„ Проектът за модернизиране на незабавната помощ е ръководен безредно. Сменили са се 4-5 министри с разнообразни екипи. Всяка промяна е водила до избрани дефицити в плана “, сподели още проф. Христо Хинков.

Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР