Булгаргаз е спечелил делото, което заведе срещу ТЕЦ Варна за

...
Булгаргаз е спечелил делото, което заведе срещу ТЕЦ Варна за
Коментари Харесай

Булгаргаз осъди ТЕЦ-а на Доган - ще трябва да му плати 39 милиона лева

" Булгаргаз " е спечелил делото, което заведе против Топлоелектрическа централа " Варна " за доставен, само че неплатен природен газ по едногодишен контракт, влезнал в действие от 1 януари 2022 година Това излиза наяве от решение на Окръжния съд Варна от през днешния ден, заяви.

Топлоцентралата дебитор е под контрола на почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган и дълги години бе обгрижвана от държавните управления на Бойко Борисов. Според правосъдното решение в този момент тя би трябвало да заплати на " Булгаргаз " общо 39 млн. - 36 526 308.76 лева за доставен газ и още 986 615.60 лева наказателна клауза за забавените заплащания. Отделно ТЕЦ-ът е наказан да заплати и разноските по делото - 1 502 056.98 лева

Решението на Окръжния съд не е дефинитивно и може да се апелира пред Апелативния съд.

Държавната компания " Булгаргаз " съди Топлоелектрическа централа " Варна ", благосъстоятелност на почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган, за неизплатени доставки на природен газ. Централата продължава да е вторият по величина дебитор на " Булгаргаз ".

В средата на януари, броени дни след приключването на контракта, от " Продължаваме промяната " подадоха в ДАНС сигнал и желаеха да се проверява " допустимо незаконно действие против енергийната и националната сигурност на България ". Тогава се разбра, че през 2022 година " Топлоелектрическа централа Варна " цели месеци не е плащала на " Булгаргаз " и е натрупала многомилионен дълг.

В сигнала си Политическа партия показват, че " Булгаргаз " е структуроопределящо дружество за енергетиката на страната, а Топлоелектрическа централа " Варна " дълги години беше измежду индустриалните обекти, на които страната разпорежда функционалности като " леден запас " или на произвеждане на електрическа енергия за балансиране на системата.

На 5 март служебният енергиен министър Росен Христов разгласи, че Топлоелектрическа централа " Варна " не работи поради отговорности. Освен това съообщи, че се готвело извънсъдебно съглашение за вземанията на " Булгаргаз ".
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР