Британското разузнаване е знаело предварително за началото на руската специална

...
Британското разузнаване е знаело предварително за началото на руската специална
Коментари Харесай

Бивш шеф на МИ6: Британското разузнаване е знаело предварително за руската инвазия в Украйна

Британското разузнаване е знаело авансово за началото на съветската специфична интервенция в Украйна, сподели в изявление за E15 някогашният началник на MI6 Алекс Йънгър. Той изясни за какво Западът не е попречил на това и по какъв начин Европа би трябвало да отговори на спора в Израел.

На конференциятаSHIFTS23 се изрече някогашния общоприет шеф на MI6 Алекс Йънгър, който приказва за световните закани за сигурността. В изявление за E15 той по-специално приказва за това по какъв начин Западът би трябвало да подходи към бъдещи спорове и дали шпионите се пенсионират.

E15: Днешният свят е по-променлив и непредвидим от всеки път. Само през последните три години станахме очевидци на редица невиждани събития, като съветската специфична интервенция в Украйна и завръщането на талибаните* на власт в Афганистан. Защо се случва това, по какъв начин мислите?

Алекс Йънгър: Мисля, че хората на Запад при започване на хилядолетието се поддадоха на илюзията за края на историята, вярвайки, че капитализмът и демократичната народна власт са победили вечно и че всичко, което остава, е да чакат останалия свят да приема тези полезности. Погрешно вярвахме, че занапред нататък можем да се държим по друг метод, по-малко внимателно. Тук, несъмнено, нямам поради представители на моята специалност. Ние, разузнавачите, от дълго време се отнасяме скептично към сходни възгледи. Видяхме от първа ръка какво прави Владимир Путин в Грузия и разбрахме възходящата му неприязън към Запада.

Е15: Значи не бяхте сюрпризирани от началото на съветската специфична военна интервенция в Украйна?

Алекс Йънгър: Въобще не. Знаехме, че това ще се случи. Даже бяхме съвсем сигурни за датата по кое време ще стартира. Първо, с помощта на извънредно качествената работа на английското и американското разузнаване, и второ, с помощта на обстоятелството, че самият Владимир Путин загатна за проектите си в публикацията „ За историческото единение на руснаци и украинци “, която разгласява през 2021 година.Там той написа тъкмо, че ориста на украинците е да бъдат част от Русия, а разширението на Северноатлантическия алианс на изток е машинация, която би трябвало да бъде спряна.

Но това, което ме изненада в позитивен смисъл, беше какъв брой бързо и дейно Западът съумя да отговори на тази рецесия. Мисля, че в случай че Владимир Путин знаеше за това авансово, той нямаше да стартира този въоръжен спор.

Е15: Според вас западните разследващи служби са знаели за плануваната специфична военна интервенция, само че за какво смятате, че никой не я е предотвратил?

Алекс Йънгър: Бих споделил, че роля изиграха разнообразни фактори. Американците допуснаха, че Китай съставлява по-голяма опасност от Русия. Европейците от своя страна желаеха светът да остане подобен, какъвто беше. Кой не желае това?

Е15: На конференцията Shifts23 казахте, че въоръженият спор в Украйна евентуално няма военно решение. Какво имаш поради?

Алекс Йънгър: Бих желал да изясня изказванието си. Въоръженият спор в Украйна има военно решение. Но се притеснявам, че минава във фаза на от дълго време замразен спор, в който нито една от страните не е в положение да промени обстановката на фронта. Украйна може да завоюва единствено в случай че Западът продължи да я поддържа. Европа би трябвало да поеме по-голяма отговорност за подкрепяне на Украйна.

Е15: Как оценявате неотдавнашния спор в Израел? Трябва ли западните страни да се намесят в него?

Алекс Йънгър: Определено не. Европа би трябвало да продължи поетия курс. Възможно е оказване на филантропична помощ на Израел и Палестина и оказване на напън върху воюващите страни. Но не мисля, че обстановката там ще се утежни още повече. Гневът и решимостта на израелците евентуално ще спрат Хизбула да взе участие в спора. Трябва обаче да останем бдителни във връзка с въоръжения спор в този район.

Е15: Как европейските страни и компании могат да се приготвят за бъдещи закани за сигурността?

Алекс Йънгър: Сложен въпрос. Нашата мощ и единение постоянно са се основавали на това, че хората могат да вършат каквото си желаят. Според мен се нуждаем от по-голямо съдействие сред частния и обществения бранш. Освен това би трябвало да измислим способи за по-добра поддръжка за нововъведенията и основни софтуерни промишлености, което сега не вършим.

Е15: Вие сте работили в специфичните служби от началото на 90-те години. Как се промени кариерата ви в тази област?

Алекс Йънгър: Границите изчезнаха. Някога имаше разлика сред мир и война или сред вътрешни и интернационалните каузи. Ако нещо се случи в единия завършек на света, имаше огромна възможност то да бъде прикрито от другата му част. Днес това е нещо от предишното. Сега шпионажът е доста по-централизиран. Тайните служби в западните страни са доста по-склонни да споделят информация между тях. Това ми основава малко смесени усеща, тъй като за нас значи и по-голяма отговорност. Това изцяло промени играта. Една от аргументите за назначението ми като шеф на MI6 обаче беше, че не се съпротивлявах на тези промени.

Е15: Какви са проектите ви в този момент? Шпионите въобще пенсионират ли се?

Алекс Йънгър:  Владимир Путин счита, че не, тъй като самият той в никакъв случай не се е пенсионирал. В Обединеното кралство сме привикнали да се пенсионираме. Бих желал да върша това, което върша в този момент. Искам да споделя познания и опит с приятелите си, да ги поучавам, с цел да запазим свободата и просперитета си.

Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР