Боян Ст. Бенев е предприемач в областта на технологиите и

...
Боян Ст. Бенев е предприемач в областта на технологиите и
Коментари Харесай

Боян Бенев: Навлизаме в епоха, в която образованието ще е по-ценен ресурс от нафтата

Боян Ст. Бенев е бизнесмен в региона на технологиите и интернационално развиване. 18 години живее във Англия. Работи с неправителствени организации, като The Prince`s Trust и Shell LiveWire. Развива продуктови и информационни тактики за компании. Консултира организации за нововъведения и развиване на предприемачеството като Junior Achievement, Start it Smart, Startup Foundation, 9Аcademy, AUBG, и други След книгите му " Две генерации ", " Малка книга за действителността " и " Малка книга за бизнеса " в този момент се появява първият му научно-фантастичен разказ " Едно ". Четете по-късно фрагмент от нея в " Дневник ".

Вие сте човек с доста хуманистични дела. Коя е най-важната от тях?

- Темата към образованието в доста разнообразни проявления. Образованието, развиването на хората, развиването на общности и на капацитет в разнообразни аспекти.

Бързам да изтъквам от новата ви книга: " В Дхарма се намираше и седалището на Кaп - международна школа и лицей. Всяко дете на Земята на възраст сред шест и дванайсет можеше да прекара известно време в Кап ". Кой е главният учебен проблем, който изисква незабавна смяна?

- Образованието ни сега е фокусирано към модел от последните стотина години. Но гений, който е бил необходим преди двайсет, трийсет, четиридесет години - може да се окаже нетърсен през днешния ден. Има потребност от изцяло преосмисляне по тематика обучение. От напълно фундаментално равнище - какво се опитваме да реализираме и за какво? Светът се трансформира бързо и е хубаво оптимален брой хора да имат опция да осъществят капацитета си.

Навлизаме в ера, в която образованието ще е по скъп запас от нафтата.

Какви гении са нужни на света през днешния ден?

- В науката, инженерството, математиката - значимо е умеенето да превърнеш теоретичните постановки в практични приложения. Има потребност от хора, които да имат този инструментариум, с цел да създадат от новите хрумвания нещо действително.

Но имаме потребност и от хора, които да реализират задълбочени изследвания, на доста надълбоко равнище, с цел да основават фундамента на тези нови хрумвания.

Пак от книгата: " Знанието би трябвало да се споделя. Когато го натрупат малко на брой за сметка на мнозина, това поражда единствено разделяне и пренебрежение ". Днес имаме достъп до информация, както в никакъв случай преди. Но правдивото познание е под въпрос. Как да обърнем информацията в качествено знание?

- Нещо, което съм забелязал при доста от хората, с които съм работил, е, че ти може да имаш техническия достъп до информацията, обаче в случай че не знаеш, че имаш свят, в който да приложиш тази информация - ти нямаш причина да я търсиш. Може да имаш научен достъп до него, само че на практика да не влиза в твоето балонче.

Балончетата ни за информация стават все по-дефинирани и все по-фрагментирани. За да създадеш иновация, би трябвало да черпиш знание от разнообразни сфери, които не са близки до твоята, тъй че да се вдъхновиш и да го приложиш в твоята сфера.

Вече лесните отговори са изчерпани. Вероятността, че въобще съществува черно-бял отговор на какъвто и да е въпрос, е съвсем нулева.

Преди пандемията обикаляте седемнайсет страни в Латинска Америка, Африка и Азия, с цел да се срещнете с инженери и научни откриватели. С каква цел?

- Проектът осъществихме като подизпълнител на The Royal Academy of Engineering - институция, която работи с английското държавно управление. Присъединих се към самодейността по покана от другар, който дълги години я развива. Програмата оказва помощ на инженери в разрастващи се страни да комерсиализират научната си работа. Работихме с към триста души, всеки от които има забавна концепция, план, първообраз, дребен бизнес.

В Перу и Мексико, да вземем за пример, бяха на доста по-ранно равнище, а в Индия, Бразилия и Турция бяха на по-развито. В разнообразни области - енергетика, медицина, хранителна промишленост. Нашата цел беше да проведем образование с курсове за това по какъв начин хората да си развият концепциите и да ги насочим по какъв начин да ги трансфорат в нещо по-устойчиво като бизнес.

Кои бяха концепциите, които ви впечатлиха, могат да се приложат и да имат въздействие и значение за повече хора?

- Сещам се за един живописен господин в Мексико, който е измислил инсинератор за отпадъци; този инсинератор основава ток от отпадъците, които хвърлят в него. Това не е извънредно като технология, само че този човек е съумял да увеличи доста температурата, на която горят отпадъците, с цел да може да се извлече повече сила от тях. Водещото в тази ситуация е индивидът, с неговата харизма и инвестиции труд - той към този момент беше продал инсинератора на редица огромни компании. Беше към този момент мултимилионен бизнес.

Били сте и в Колумбия, в Руанда, където помагате на локални институции за развиване на нововъведения и човешки капацитет. Разкажете ни за този ти опит.

- От обиколките ми ужасно доста се влюбих в няколко страни. Една от тях беше Колумбия, по-конкретно бях в Меделин, в Северна Колумбия. Невероятен град със страхотна сила и многообразие. Около четири милиона души живеят там. Чрез една институция и локалната община се пробвам да помогнa в техен план, който е да изградят мрежа от споделени работни пространства в комуните, най-бедните общности. В тези пространства хората имат достъп до технология, могат да получат поддръжка и имат опция да разширят кръгозора си.

Всъщност тези ваши пътешествия в Азия, Латинска Америка, Африка въодушевяват първия ви научнофантастичен разказ " Едно ".

- Започнах книгата през 2018 година. Бях блокирал, откакто завърших с написването на седмата глава. Трябваше ми година и половина пауза, в което време направих всичките тези пътешествия, за които описах. Много естествено прекарванията допълниха първичните ми хрумвания. Въпреки че става въпрос за успореден свят, всичките местоположения са въодушевени от места, които съм обикалял - и тогава, и преди.

 Боян Бенев
© Георги Кожухаров

Боян Бенев

Каква е главната цел на тази книга?

- Предните книги, които издадохме с " Жанет 45 " през 2009, 2010 и 2012 година, бяха нехудожествена литература и разказваха хрумвания за обществото, за образованието, за иновация, за развиване. И от този момент в мен се зароди мисълта да напиша нещо сходно, само че по-интересно за по-широка публика, което да посее зрънце за полемика. По тематики като смяна в образованието, метода, по който градовете и обществата ни са структурирани.

К ои съгласно вас са нововъведенията, които биха могли да решат настоящите международни проблеми и да се приложат в обозримо бъдеще?

- Виждаме обещаващи неща по тематика околна среда и енергетика. Там има технологии, които тотално ще трансформират света. Опитът ми демонстрира, че сполучливите нововъведения се получават от нови и по-хитри комбинации на съществуващи технологии. Ако се замислиш за iPhone да вземем за пример - това беше просто нова композиция на съществуващи технологии. Нямаше нещо особенно ново откъм технологията в него. В разнообразни сфери, да вземем за пример медицина и енергетика, се случва сходна рекомбинация.

В идните години огромните нововъведения, които ще забележим, ще бъдат точно хитри комбинации на към този момент съществуващи технологии, с нови приложения.

Например?

- Аксиален провлечен мотор, да вземем за пример. Това, което го отличава, е методът, по който магнитите се управляват. Досега е било мъчно да се управлява точно по какъв начин токът включва и изключва магнитите в мотора. Но към този момент посредством смаляване на електрониката, посредством по-достъпни, по-прецизни формати на контролни механизми този мотор, който до момента беше доста, доста нишов и безценен, сега може да стане всеобщ.

 Едно - изд. О2/1.1С код Dnevnik10 получавате най-малко 10% отстъпка И това нещо може да усъвършенства с 15-20% успеваемостта на електрическите мотори, надлежно на метода, по който обръщаме електрическата сила в акумулатори, в някакъв тип придвижване, в деяние.

Пишете: " Учените бяха разкрили, че паралелно с материално основаната галактика, която познаваме и разбираме - съществува и друга, не по-малко богата и изобилна галактика, построена от безмасови частици ". Какво има в тъмната материя и тъмната сила, които съставляват по-голямата част от вселената?

- Не можем да се абстрахираме от метода, по който виждаме света. Имаме очи - надлежно допускаме, че светът би трябвало да бъде забележим. Но догатката, че светът е изработен, с цел да можем да го виждаме тъкмо както е, е малко необичайно съмнение. Мисля, че способността да можеш да видиш дълбочината на света, изисква да се абстрахираш от това, което имаме. Да се замислиш по по-абстрактен метод какво в действителност е светът.

Коя е най-голямата ви фантазия, която вярвате, че може да бъде осъществена в границите на вашия живот?

- Да няма хора, които си лягат вечерта гладни, да няма майки, които се тормозят, че децата им ще вървят на война. Колкото и клиширано да звучи, тези неща към момента са факт из света. Мисля, че да се оправим с всичко това е напълно в нашия потенциал и имаме опциите сега да го създадем.



Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР