Борците на Димитровград за първи път взеха отборния трофей при

...

Димитровград извоюва отборния трофей при мъжете в свободния стил на държавното първенство по борба

Борците на Димитровград за първи път взеха отборния трофей при мъжете в свободния жанр. Селекцията на старши треньора Салим Наим и президента Георги Петров събра 161 точки в крайното класиране и подвигна купа „ Никола Станчев “ на шампионата в Пловдив.

Принос за триумфа имаше и по-малкият наследник на треньора - Денис Наим, първенец на България при юношите. На финала геният отстъпи само на опитния Георги Вангелов, пети от олимпийските игри, с туш в категория до 61 кг.

Димитровград си потегли с две трофеи в самостоятелната конкуренция. Богомил Бонев бе над всички в категория до 86, откакто в извънредно оспорван край се наложи над Киро Михов, с помощта на победните точки, които взе в последните секунди за 9:7. Преди това Бонев реализира още три победи – над представителя на домакините Гюрсес Юсеин, Денис Михайлов и Тихомир Иванов.

Георги Иванов пък ликува при най-тежките до 125 кг. В решителната битка носителят на златния пояс „ Дан Колов “ тушира Умар Исраилов с японска сърма. Това бе втори туш за еврошампиона до 23 година от предишния сезон на шампионата. Преди това той победи изрично и Драгомир Димов в полуфиналите, а на старта прегази Вълчо Делчев с механически туш – 10:0.

Шампионите от Димитровград имаха медалисти в шест от общо 10 категории. Бронз прибавиха Делчо Нейчев (65), Георги Жисгов (70), Веселин Петров (74), Мирослав Иванов (86) и Драгомир Димов (125).

Домакините от Тракиец пък се придвижиха с едно място нагоре от предходната година, когато приключиха трети. Тогава оценката бе първо в новата им история.

Титла за Тракиец взе Мюрен Мурад при 97-килограмовите след триумф на финала над Георги Димитров с 5:1. Това бе и единствената среща, в която геният даде точка. Останалите три борби той завоюва с механически туш 10:0 – против Димитър Манолов, Мерт Славов и Денислав Димитров.

Другият финалист на домакините Иван Бадавров взе сребро в категория до 65 кг, единствената му загуба бе против опитния Микяй Наим, втори в Европа при мъжете от 2023-та, с 0:10. Състезателите на " Тракиец " взеха и пет бронзови медала.

Трети в отборното класиране се подреди отборът на НСА със 131 точки. Студентите имаха най-вече финалисти – четирима, които взеха сребро в обособените категории.

С две трофеи си потеглиха борците на Берое, извоювани от Калоян Атанасов (70) и Иван Стоянов (74), както и Юнак Локомотив Русе. Националът Ахмед Магамаев взе бърза победа на финала, единствено за 19 секунди в категория до 92 кг. Първи стана и Георги Вангелов. Петият от олимпийските игри завоюва и трите си срещи с по 10:0.

В останалите категории националите предстоящо станаха първи - Михаил Георгиев (79 кг), както и Ивайло Тисов при най-леките до 57 кг.