Гуцанов на проверка срещу сивата икономика: 2300 случая на работа без договор за 8 месеца
Борислав Гуцанов се включи в инспекция на Главната ревизия по труда в „ Слънчев бряг “ .
„ В цялата страна от началото на годината сме открили 2300 случая на работа без трудови контракти. Само в региона на хотелиерството и ресторантьорството този брой е близо една четвърт от всички случаи – към 500 “ , съобщи Гуцанов.
Той акцентира, че секторът на туризма се оказва извънредно рисков и по тази причина контролът в него е изключително натоварен.
„ Само в ресторантьорството и туризма досега са осъществени 4300 инспекции – мащаб, какъвто до момента не е имало. Откритите нарушавания са над 19 000 “ , уточни министърът.
Министър Гуцанов съобщи, че ще се ускори контролът от страна на Инспекцията по труда и във компаниите за атракциони , въпреки че сигурността при тях не е въпрос към Министерството на труда и обществената политика:
„ Тези уреди имат доста бързо стареене, тъй като са подложени на слънце и морска вода, и аз в действителност не мога да схвана за какво хората, които се занимават с сходна активност, не си дават сметка за това “.
„ Близо една четвърт от стопанската система на България е в сивия бранш – към 23 – 24%. А въпреки това, не доближават пари за пенсии, за младежите, за майките, за втората година майчинство. Как да стигнат средствата, когато част от бизнеса продължава да тарикатства и да ощетява бюджета? “ , попита Борислав Гуцанов.
Министърът изрази убеденост, че смяната би трябвало да стартира от съзнанието и отговорността на всеки шеф .
„ Нашето министерство прави всичко допустимо за предварителна защита на недекларирания труд, само че няма по какъв начин да реализираме резултат без действителна смяна в метода на мислене. Законът е явен – трудовите контракти са наложителни и подсигуряват правата на хората “ , безапелационен беше министърът.
При осъществената инспекция през днешния ден беше инспектиран обект на компания с още три хотела , в които до момента са установявани нарушавания, в това число и хора без трудови контракти. При инспекцията с присъединяване на министър Гуцанов бяха инспектирани над 40 работещи, всички с постоянни трудови контракти . Непълнолетните лица, които работят там, имат позволение от Инспекцията по труда.
„ Установени са дребни констатации, само че без съществени нарушавания “ , заключи министърът.
Липсата на основни нарушавания може да се изясни с превантивната роля на контрола , който води до поправяне на държанието на работодателите и възстановяване на изискванията на труд във всички негови обекти, а освен в тестваните.
Присъединете се към нашия
Три министерства пишат разпоредба за парасейлинга след нещастието в Несебър, а такава към този момент имало!




