БНБ затяга правилата за отпускане на ипотечни кредити
Българска народна банка регистрира нарастване при отпущането на заеми, обезпечени с жилищни недвижими парцели и в тази връзка разпореди на банките да вземат спомагателни ограничения за гарантиране на сигурността на финансовата система. Основната причина за повишеното търсене на сходни заеми е, че заплатите се усилват повече в сравнение с нарастват цените на недвижимите парцели, демонстрира анализът на Българска народна банка.
Годишният ритъм на повишаване на заемите, обезпечени с жилища, за банковата система се усилва от 10.1% в края на 2020 година до 15.0% и 16.1% през идващите две години и се форсира до 19.9% в края на 2023 година Банките не са разхлабили режима при разпределяне на такива заеми и не би трябвало да го вършат, излиза наяве от отчета на централната банка.
С решение на Управителния съвет на банката се утвърждават определенията и метода на пресмятане на няколко индикатори, които банките би трябвало да съблюдават. Въвежда се и тримесечна отчетност за тези индикатори. Централната банка желае доста деликатно кредитните институции да ползват следния най-малък набор от индикатори, когато отпускат ипотечни заеми:
- Съотношения сред размера на заема и цената на обезпечението при отпускане;
- Съотношение сред размера на настоящите заплащания по отношение на обслужването на дълга и месечния приход на кредитополучателя при отпускане;
- Съотношение сред размера на настоящите заплащания по отношение на обслужването на заема, гарантиран с жилищен неподвижен парцел, и месечния приход на кредитополучателя при отпускане;
- Съотношение сред размера на дълга и годишния приход на кредитополучателя при отпускане;
- Съотношение сред размера на заема и годишния приход на кредитополучателя при отпускане;
- Максимален период по контракта за заем (матуритет).
Брутният размер на новоотпуснатите заеми, обезпечени с жилищни недвижими парцели възлиза на 5.2 милиарда лева през 2022 година и на 5.8 милиарда лева през 2023 година За интервала на първото тримесечие на 2024 година новоотпуснатите заеми са в размер на 1.7 милиарда лева С главен принос при новоотпуснатите заеми, имат огромните банки, които поддържат дял от най-малко 80%.
През 2023 година кредитната интензивност на търсенето на жилищни ипотечни заеми се ускорява, изключително в последното тримесечие на годината. Растящата интензивност се резервира и през първото тримесечие на 2024 година Независимо от това тримесечният размер на утвърдените претенции за заеми от страна на банките остава с равномерен растеж. Делът на утвърдените претенции за заем се резервира под 50% и даже понижава до 46% в края на март 2024 година
Чрез използването на новия механизъм за наблюдаване и отчетност се цели процесът за оценка на рисковете при ипотечните заеми да бъде формализиран. Българска народна банка оповестява, че ще предприеме последващия надзорни дейности след следене на резултатите от тези ограничения.
На свое съвещание на Управителния си съвет Българска народна банка е разгледала „ Преглед на въведените от Българска народна банка макропруденциални ограничения по отношение на рисковете пред банковата система “.
" Аналитичният материал показва, че вследствие на надзорната политика на Българска народна банка за систематичното създаване и запазване на буфери в банковата система е основана резистентност по линия на ликвидност, капитал, успеваемост и качество на заемите ", се споделя в известието на централната банка
Анализът на Българска народна банка демонстрира, че банките регистрират постоянен напредък. Общият размер на депозитите в края на 2023 година доближава до 147 милиарда лева, като депозитното повишаване за последните четири години е 50.1 милиарда лева, а финансирането от частния бранш надлежно се е повишило с 43.1 милиарда лева
Ръстът на депозитите е изключително изразен през последните две години, което обособява годишен напредък на активите и частното кредитиране от по над 10%. Делът в годишното изменение на общо депозити на значимите институции през 2022 година и 2023 година е 71% и 85%, респективно.
" Независимо от нарасналата интензивност на кредитния пазар, секторът на семействата в България продължава да се характеризира с релативно ниска задлъжнялост. Към края на 2023 година общите отговорности на семействата по заеми (в това число небанковите) възлизат на 23.7% от Брутният вътрешен продукт (едно от най-ниските нива на съотношението „ заеми за домакинствата/БВП “ измежду страните от ЕС) ", се споделя в отчета на Българска народна банка.
FaceBookTwitterPinterest