Близо наполовина по-евтина ни излиза ваканцията зад граница при резервирането“

...
Близо наполовина по-евтина ни излиза ваканцията зад граница при резервирането“
Коментари Харесай

В онлайн платформите се продават ваучери за отменени екскурзии на половин цена

Близо на половина по-евтина ни излиза ваканцията зад граница при „ резервирането “ й от онлайн платформите за покупка и продажба на артикули и услуги. Ниската цена е допустима, в случай че си купим ваучер за анулирана през предходната година екскурзия.

Ужилените от рестриктивните мерки през 2020-та по границите туристи към този момент въртят търговия в мрежата, продавайки предоставените им от туроператорите ваучери за провалено пътешестване на примамливи цени, оповестява в. „ Монитор “.

Така да вземем за пример семейство предплаща 370 от общо 1210 лева за своята 7-дневна почивка в Гърция. Вследствие на пандемията обаче пътуването им не може да се реализира и им е публикуван ваучер на стойност към този момент заплатената сума. Според изискванията на туристическата компания той е годен до 24 месеца след датата на анулираната отмора.

Макар в множеството сходни документи да е посочено, че „ ваучерът може да се осребри единствено от лицето, на което е издадено “, пострадалите го търгуват против 200 лева, спестявайки на закупилия го 170 лева от цената на пакетната отмора.

„ Това е изцяло неточна и подвеждаща публикация, защото даже някой да го закупи, няма да може да бъде употребен “, безапелационен бе Любомир Николов от Асоциацията на българските туроператори и туристически сътрудници (АБТТА). Според него хората би трябвало да заобикалят да купуват ваучери от непроверени източници, защото

се основава причина за правенето на подправени от името на несъществуващи организации, които биха ощетили потребителите.

С цел привличане на повече клиенти и превъзмогване на трудностите, зародили в резултат на COVID-19, някои туроператори обаче включват уговорка в договорите си със своите клиенти, която гласи, че ваучерът за анулирано пътешестване може да се преотстъпи и на различен екскурзиант. Подобна примамлива оферта за отмора в Турция ни излиза със 182 лева по-тънко от обичайна цена. Продавачът показва, че не може да се възползва от ваканцията, поради което я продава. Други, останали без отмора през предишното лято, пък дават надалеч по-детайлни пояснения за какво са се отказали от своето „ обезщетение “.

„ Миналата година планирах екскурзия в Тоскана с щерка ми, само че COVID-19 обърка проектите ни. Издадоха ни ваучер, само че аз не мисля да пътувам “, написа един от тях. В случая обаче промоционална цена за онлайн потребителите не е оповестена. Титулярът ще им трансферира правата за потреблението на ваучера против 700 лева тъкмо колкото е била цената и на самото провалено пътешестване. Според съглашението, оповестено към офертата, новата резервация би трябвало да бъде направена до 31 октомври 2021 година, а екскурзията да се реализира до края на 2022 година Доколко обаче това прекачване против възнаграждение е законно остава неразбираемо, защото в тази ситуация пострадалият екскурзиант се пробва да препродаде избрана стока на трето лице.

Според предварителни данни на АБТТА сред 40 и 60% от клиентите им се чака да изберат отмора в друга от в началото определената дестинация.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР