Близо 10% от децата у нас са опитвали поне веднъж

...
Близо 10% от децата у нас са опитвали поне веднъж
Коментари Харесай

Близо 10% от децата у нас са опитвали поне веднъж наркотици



Близо 10% от децата у нас са опитвали най-малко един път опиати. Това сподели Стефан Бакалов от бранша за битка с трафика на дрога към Агенция „ Митници “. Най-масовият опиат, който се засича измежду малолетните е марихуаната поради ниската си цена.
Все по-често дилърите на опиати зарибяват децата и тинейджърите посредством обществените мрежи или разнообразни приложения за връзка, които елементарно се конфигурират на мобилни телефони. По този метод - посредством подправена идентичност, продавачите на дрога съумяват да се доберат до профили на възпитаници и да им я оферират. Най-добрият метод за противопоставяне на това е детето да бъде ангажирано с разнообразни извънкласни действия или спорт, изяснява Стефан Бакалов от Агенция " Митници ":
" Дилърите към този момент не са отвън учебното заведение, те са вътре, те са в класовете. Ако преди години този бизнес беше проведен от групировки, то в този момент към този момент не е по този начин. Сега двама-трима тинейджъри, които са малко по-креативни, съумяват да си вземат опиати по интернет и по-късно ги популяризират сред техните съученици. Това е извънредно сериозен проблем, може би към 10% от децата са употребявали опиати. В учебните заведения си приказваме страхотни неща, които няма да ги видиме в статистиките. Процентът на редовно употребяващите е може би по-малък от 10%, което е хубаво, защото в множеството развити страни тинейджърите, които използват опиати са 30-40 % ".

Най-често срещаните опиати са марихуаната и синтетика, поради ниската си цена. В последните години обаче се вижда и още по-нова наклонност измежду разпространяването:

" Марихуаната е доста всеобща. Тя е станала към този момент като част от културата. Също синтетични опиати, най-различни типове, метамфетамини, амфетамини, които се създават и у нас и от чужбина. Има и 12-годишни, които използват синтетични опиати. Всеки опиат е рисков, само че синтетичните са изключително рискови, даже те изместват хероина и кокаина от пазара. Но последната година и половина, наркогрупировките, които отглеждат опиати в Афганистан, направиха свръхпроизводство, 65 % се е повишил добива на опиат от 2016 година до момента. Съответно цената на хероина и опиума е паднала фрапантно - с към 80% ".

Според специалистите, дилърите употребяват разнообразни способи за зарибяване на евентуалните си жертви. Сред тях даже и прекопирване на някои от най-известните марки сладкиши и шоколади. Така децата се залъгват и купуват не оригинала от шоколад, а копия, в които състав има дрога.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР