Бившият министър е спрял плащанията към Газпром“ без решение на

...
Бившият министър е спрял плащанията към Газпром“ без решение на
Коментари Харесай

Русия иска неустойка от България след спрените плащания към „Газпром“

Бившият министър е спрял заплащанията към „ Газпром “ без решение на Министерски съвет, уточни Росен Христов
Русия е поискала наказателна клауза към България след прекъсването на доставките от „ Газпром “. Това разгласи служебният енергиен министър Росен Христов пред Българска национална телевизия.

„ Върви преписка, т.е. бяха предявени искания от съветската страна за избрани суми. Всички стъпки, които сега се подхващат, е да се защитят българските ползи, всичко се прави с консултация с способени адвокати и нещата с този контракт са под надзор “, акцентира той.

Той разяснява и повдигнатото обвиняване против предшественика му Александър Николов поради покупата на по-скъп съветски газ, откакто Русия публично спря доставките на природен газ за България в края на април предходната година. Мотивът – страната ни не е платила синьото гориво в рубли.

„ Далеч съм от концепцията да изземвам функционалностите на проверяващите органи. Предишният министър на енергетиката има решение за прекъсване на заплащанията към „ Газпром “, за което няма решение от Министерски съвет. Няма съвещания с сътрудници в Европейски Съюз по какъв начин те са работили “, уточни Христов.

„ Същото е и с Gemcorp – министърът подписва меморандум без Министерският съвет да го упълномощи. Това е редовно – едно чувство за свръхсила “, разяснява служебният енергиен министър.

„ Дали сме показания по случая, цялата информация, поискана от министерството, е предадена. Вярвам, че е обработена и обвиняванията са повдигнати на база обстоятелства. Не желая да се въвличам в обвиняванията, да ги тълкувам или да изричам догатки за виновност. Съдебната система би трябвало да си свърши работата. Миналата година персонално бях свикан да дам показания, не помня по кое тъкмо време “, добави той. 

Припомняме, че на 8 февруари бе повдигнато обвиняване на трима души, свързани с „ Булгаргаз “. Предмет на следствието са газовите доставки и обвързваните с тях условия.

Подведени под отговорност са някогашният министър на енергетиката от квотата на Има Такъв Народ в държавното управление на Кирил Петков – Александър Николов, някогашният изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “ Людмил Йоцов и зам.-министърът на енергетиката в държавното управление на Политическа партия Данаил Николов.

„ Доста информация беше предадена, явно и по тази причина много време лиши обработката и надлежно формулиране на обвинявания “, уточни още министърът.

„ Тезата, че надали не обвиняванията са повдигнати, тъй като е спрян договорът с „ Газпром “, е голословна “, безапелационен бе Росен Христов.

„ Решението да се спре контракта с „ Газпром “ – да спрем заплащането, да не отговорим на настояването за промени в заплащането, е напълно на бившето държавно управление. Други европейски страни към момента не престават да заплащат по същата скица без никакъв ущърб на глобите, т.е., в случай че приказваме че съблюдаваме някакъв санкционен режим, не е правилно “, уточни той.

Гърция, Унгария, Германия, доста страни не престават да купуват съветски газ с намаляващи темпове, добави служебният министър на енергетиката.

Той беше безапелационен, че България е траяла да купува съветско гориво, само че през медиатор.

„ Газът, купуван от април до август-септември, е купуван без да се изискват документи за генезис – огромна част от него си е потвърдено с съветски генезис, т.е. продължаваме да купуваме съветски газ, само че на по-висока цена през търговци “, съобщи той.

Именно с това са свързани и обвиняванията на прокуратурата против някогашното управление на „ Булгаргаз “ и против някогашния енергиен министър Александър Николов.

„ Няма проблем да се купува форсмажорно първия, втория, третия месец, само че това продължава месеци наред. Няма транспарантен избор, ясни тръжни процедури – контактувало се е с търговци по имейли “, изясни служебният енергиен министър.

Той обаче отбрани търговците – не били те отговорни, бил отговорен този, „ който давал баницата “. Христов разгласи, че в този момент същите търговци дават по-ниски цени, по-големи отстъпки.

„ Не е правилно, че България е купувала най-евтиния газ през лятото “, акцентира той.

Служебният енергиен министър извади данни, основани на „ Евростат “ и отчети на Европейска комисия за няколко европейски страни, които демонстрират, че през април, май и юни 2022 година газовите доставки за България са били по-скъпи от тези за Германия, Италия и Гърция.

По думите му оборотът на „ Булгаргаз “ е за милиарди, тъй че даже най-малкото отклоняване в надценката коства милиони.

Според Христов по времето на ръководството на Александър Николов „ даже не е правено изпитание “ да се търсят други възможности за газови доставки. Сега най-големият проблем на България бил „ скъпият газ “, платен през лятото на 2022 година, с който е нагнетено газохранилището в Чирен.

„ В момента купуваме извънредно посредством тръжни поцедури и при всяка покупка се изисква документ за генезис, който да подсигурява, че газът не е съветски “, увери той.

„ Има обаче неофициални изказвания, че такива документи се фалшифицират в Турция “, акцентира Христов.

„ Доставките за 2023 година са обезпечени “, акцентира още веднъж Росен Христов.

„ В околните дни разгласяваме търгове за дълготрайни доставки на полутечен природен газ през Турция “, разгласи служебният енергиен министър.

„ Трябва да решим какъв газ ще тече там. Ще преговаряме с всички международни компании и производители, към този момент има ползи от BP, „ Шиниър “, Близкия изток. Катар и Египет също демонстрират интерес “, разкри той.

Министърът разяснява и възможната възбрана за доставка на съветско нуклеарно гориво в Европейския съюз. Вчера президентът Румен Радев разгласи, че страната ни е подготвена да наложи несъгласие на сходна глоба от Брюксел.

„ Логиката на глобите е, че би трябвало да санкционират този, против който са ориентирани и в случай че ние би трябвало да пострадаме, да си разрушим енергетиката или промишлеността, с цел да създадем драскотина на съветската енергетика, естествено, такива наказания няма по какъв начин да ги допуснем. Същата е логиката и с „ Газпром “, да стартираме да купуваме безценен газ единствено и единствено, тъй като Русия щяла да пострада нищожно - това нещо не е целесъобразно “, счита Христов.

По думите му нямало обаче проблем с отработеното ни нуклеарно гориво – щяло да се взема решение в дълготраен проект в идващите години. По отношение на аварийните елементи за нуклеарните реактори също се работило, правели се съвещания с европейските сътрудници.

България прави опити за диверсификация на доставките на нуклеарно гориво, само че това е мъчно в случай, че всеки снабдител би трябвало да има лиценз от „ Росатом “, че може да създава гориво за съответната централа, уточни Росен Христов.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР