Бившият депутат от ГЕРБ Делян Добрев и още двама бивши

...
Бившият депутат от ГЕРБ Делян Добрев и още двама бивши
Коментари Харесай

Добрев и още двама енергийни министър развиват батерийни системи и дейта център

Бившият народен представител от ГЕРБ Делян Добрев и още двама някогашни министри на енергетиката ще работят в общ бизнес за акумулатори за електрическа енергия и дейта центрове. Това оповестява самият Добрев в изявление за " 24 часа " месец след отдръпването си от политиката.

Той е изпълнителен шеф на две сдружения, в чийто ръб ще влизат Румен Радев и Николай Павлов.
Румен Радев беше министър на енергетиката в държавното управление на Николай Денков от юни 2023 до април 2024 година Преди това дълги години работи в частния енергиен бранш. Той е ръководител на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), една от националните работодателски организации в България.

Николай Павлов беше длъжностен министър на енергетиката през 2017 година в първия длъжностен кабинет на президента Румен Радев. Дълги години беше изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “.

Освобождаването му от държавната газова компания през 2022 година се трансформира в един от ранните мотиви за спора сред Румен Радев и „ Продължаваме промяната “. В края на 2022 Павлов изненадващо беше препоръчан за министър на енергетиката от ГЕРБ в проектокабинета " Габровски ", само че по този начин и не беше определен.

Делян Добрев изяснява пред " 24 часа ", че сътрудниците в двата плана са измежду най-големите американски компании в бранша, само че не ги показва поради съглашения за конфиденциалност.

В края на 2025 Mediapool оповестиха, че Николай Павлов към този момент се занимава с планове за акумулатори за предпазване на електрическа енергия, някои от които са с европейско финансиране.

България е преди всичко в света по батерийни системи по отношение на стопанската система и популацията. Капацитетът е над 3,4 гигавата към средата на 2026 година или над 16% от енергийната система. Те са една от предпоставките за създаване на дейта центровете, тъй като подсигуряват непрекъснато зареждане, могат да отдават ток в пиковите моменти и да бъдат включени даже в случай че локалната електрическа мрежа няма потенциал.

На въпрос за олигархичните ползи в енергетиката Добрев дава отговор, че съгласно него " олигарсите са в публичните поръчки " - и не разяснява каквито и да е имена.

Той декларира, че неговите компании няма да вземат участие в публични поръчки и няма да употребяват държавно финансиране. Проектите ще се осъществят " напълно на пазарен принцип и на личен риск ". " Не съм видял енергийни олигарси, които да вършат това ", споделя Добрев.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР