Биляна Дудова единствена стигна до битка за олимпийската квота на

...

Биляна Дудова се класира на полуфиналите на олимпийските квалификации по борба

Биляна Дудова единствена стигна до борба за олимпийската квота на квалификационния шампионат при дамите в Баку. Световната и 4-кратна европейска шампионка се наложи с 11:0 над шведката Джоана Линдборг, пета от последните две издания на европейските шампионати, в категория до 62 кг.

В следобедния сеанс Дудова ще излезе против Амелин Дуар (Франция), европейска вицешампионка до 23 година Двубоят ще бъде излъчен НА ЖИВО по Българска национална телевизия 3 и на уеб страницата bntnews.bg/sport . Полуфиналите стартират от 17:00 часа, победителките взимат визи за Париж 2024.

Останалите родни представителки изгубиха. Бронзовата олимпийска медалистка Евелина Николова започва с победа против Матилде Хелен Ривер (Франция) – 4:0, само че на четвъртфиналите малко не й доближи против третата от Евро 2023 Сандра Паружевски (Германия) – 2:3 в категория до 57 кг.

Мими Христова пък позволи поврат против украинката Манола Скобалска, трета на международно състезание до 23 година Двукратната еврошампионка поведе с 8:2, само че бе туширана, 2,10 мин. преди края при 68-килограмовите. На старта в категорията Мими победи състезаващата се за Азербайджан Елис Манолова с 4:2. Двубоят бе повтаряне на финала от Евро 2020, извоюван от Христова.

Малко не доближи и на Миглена Селишка, която отстъпи с 4:5 на рускинята Надежда Соколова, трета на Евро 2021, при 50-килограмовите.

18-годишната Ванеса Георгиева пък направи равностойна битка с европейската вицешампионка Анастасия Шустова при 76-килограмовите. Във втората част резултатът даже бе еднакъв 8:8, само че опитната украинка съумя да обърне срещата и да завоюва с 14:8.

Дебютантката Ирена Бинкова бе спряна още на старта от Марияна Драгутан (Молдова), туш за 3:48 мин. Молдовката е сегашна европейска виецшампионка и втора на международното до 23 година В идващия кръг обаче и тя загуби и пропиля шанса да спори за олимпийска квота.

Последната олимпийска подготовка е в Истанбул от 9 до 12 май. Тогава първите три във всяка категория взимат квоти, а бронзовите медалисти ще имат спомагателна среща.