Безпрецедентните огнени стихии, които бушуваха в Канада и части от

...
Безпрецедентните огнени стихии, които бушуваха в Канада и части от
Коментари Харесай

Горските пожари в Канада и Амазония са станали по-вероятни заради изменението на климата

Безпрецедентните огнени стихии, които бушуваха в Канада и елементи от Амазония, са били най-малко три пъти по-вероятни поради климатичните промени, демонстрира първата годишна оценка на горските пожари, представена от Пи Ей мидия/ДПА и Агенция Франс Прес.

Първият отчет " Състояние на горските пожари ", който ще бъде оповестен всяка година, прави оценка рисковите пожари, зародили сред март 2023 година и февруари 2024 година, аргументите за тях, опцията те да бъдат планувани и по какъв начин рискът от сходни събития ще се усили с бъдещите климатични промени.

Авторите на отчета са открили, че излъчванията на въглероден диоксид от горските пожари през 2023-2024 година са били с 16 % над междинните стойности. В атмосферата са попаднали 8,2 милиарда тона въглероден диоксид, съвсем една четвърт от които са от пожарите в канадската тайга.

Учените означават, че в случай че не беше относително спокойният сезон на пожарите 
в африканските савани, с 13 % по-малко горяща повърхност в съпоставяне със междинните стойности, световните излъчвания от горски пожари щяха да бъдат най-големите от всички сезони на пожари, регистрирани от 2003 година насам.

Около 3,9 милиона квадратни километра земя е изгоряла в горски пожари по време на световния сезон на пожарите от март 2023 година до февруари 2024 година, което е малко под междинните стойности за последните две десетилетия.

Въглеродните излъчвания обаче са се нараснали, защото пожарите са засегнали непропорционално гъсти гори, съгласно отчета, направен под управлението на университета на 
Източна Англия, английския Център по екология и хидрология, Метеорологичната работа и Европейския център за средносрочна прогноза за времето.

Докладът насочва вниманието към рекордните пожари в Канада, най-големите регистрирани пожари в Европейския съюз, при които починаха 19 души в Гърция, и провокираните от сушата пожари в Западна Амазония и северните елементи на Южна Америка.

Авторите му обръщат внимание и на смъртоносните пожари на Хаваите, където починаха 100 души, и в Чили, където жертвите бяха 131.   

Според отчета рекордните пожари в канадската тайга, при които опожарената повърхност е шест пъти над междинните стойности, а въглеродните излъчвания са повече от девет пъти над междинните, са станали най-малко три пъти по-вероятни поради изменението на климата, повишаващо риска от удобните за пожари горещи и сухи условия.

Според откривателите пожарите в Канада и Амазония са били и по-големи поради климатичните промени. 

" Миналата година станахме очевидци на горски пожари, които убиваха хора, унищожаваха парцели и инфраструктура, предизвикваха всеобщи евакуации, застрашаваха поминъка и увреждаха жизненоважни екосистеми. Със стоплянето на климата горските пожари стават все по-чести и интензивни, а от следствията им страдат както обществото, по този начин и околната среда ", споделя водещият създател доктор Матю Джоунс от университета на Източна Англия.

Изследователите предизвестяват, че загубата на въглеродни ресурси от горите в Канада и Южна Америка ще има трайни последствия за климата на Земята, защото на горите са им нужни десетилетия или даже епохи, с цел да се възстановят от пожар.

Честотата и интензивността на рисковите горски пожари ще се усилят до края на века, изключително в случай че излъчванията на парникови газове останат високи, само че ограничението на замърсяването, което отива в атмосферата, може да понижи възходящия риск, пишат създателите на отчета, оповестен в списание Earth System Science Data.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР