Безпрецедентен недостиг на кадри у нас, отчитат икономисти. Данните на

...
Безпрецедентен недостиг на кадри у нас, отчитат икономисти. Данните на
Коментари Харесай

Безпрецедентен недостиг на кадри у нас

Безпрецедентен дефицит на фрагменти у нас, регистрират икономисти. Данните на Евростат демонстрират, че 45% от предприятията считат, че неналичието на работна ръка лимитира производството им.

Кризата с уменията у нас се задълбочава, а става известно българите са измежду най-уверените в Европа, че уменията им ще бъдат настоящи и след 5 години.

В страните от Източна Европа към 60-70% от работещите имат опасения до каква степен ще са съответни уменията им, до момента в който равнището на неуверените в България се приближава по-скоро до това в Германия и Австрия.

Проучване на Агенцията по заетостта измежду работодателите сподели, че се търсят фрагменти на всички равнища – както инженери, по този начин и междинни експерти – техници, готвачи и сервитьори. Сега се прави втори анкета.

Същите фрагменти обаче се търсят и в Западна Европа.

Бившият участник в „ Мастършеф” и сегашен притежател на заведение – Петър Киров, счита, че дава положителни заплати за родните стандарти, все пак попълването на екипа е мъчно.

„ Хората емигрират в чужбина за по-добри приходи, а ние тези приходи няма по какъв начин да им ги предложим, тъй като, с цел да им ги предложим, би трябвало да увеличим цената на продукта двойно”, изясни Петър Киров.

Всяка година, посредством една от организациите за асортимент на личен състав, за работа в Австрия и Германия аплайват към 2500 души, 7-8 % от тях отпътуват.

„ Това, което тази години се следи е младежите, 20-25 години, да не остават за дълго време. Отиват за къси периоди в чужбина и се връщат”, изясни Катя Младенова, съучастник в Агенция за асортимент на личен състав за работа в чужбина.

Тези със фамилии и деца обаче постоянно търсят трайно определяне зад граница. След месец Яник Минев отпътува за Германия като готвач.

„ Причините в България да няма хора е, че работодателите не желаят да заплащат осигуровки В Западна Европа заплащането е 3-4 пъти повече, в сравнение с тук, а действително цените не се разграничават много”, сподели Яник Минев.

Има и такива, които се връщат трайно у нас – като Димитър Господинов. След 10 години в Кипър, Австрия, Англия – в този момент работи във Варна.

" Първо поради детето си, след това поради другарството. Сега, каквото и да си приказваме, не всичко е пари ", разяснява основният готвач Димитър Господинов.

„ Има и позитивни страни, тъй като гладът за фрагменти кара някои работодатели да подвигат заплатите”, изясни икономистът Явор Алексиев.

В дълготраен проект съгласно икономистите решението на рецесията с уменията минава през просветителната система.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР