Радев за новото правителство на РСМ: Маските окончателно паднаха
„ Маските дефинитивно паднаха. Новото държавно управление в Република Северна Македония /РСМ/ ясно демонстрира, че най-големият боязън на политическата класа в тази страна е да признае самото битие на думите „ българин “ и „ българско “ там. Това е политика, ориентирана непосредствено против европейските правила и решения, взети с консенсус от всички страни членки, както и против поетите от РСМ интернационалните задължения. “
Това съобщи президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпрос през днешния ден за нападателната изразителност на новото държавно управление в РСМ по отношение на България през последните дни.
„ Вече стана ясно за какво напролет на 2021 година като представител на България в Европейския съвет реалокирах фокуса на европейските институции и водачи от отбраната на нашата история, просвета и език, и към отбраната на правата на българите в РСМ. Защо още тогава издигнах концепцията за тяхното регистриране в Конституцията на страната като значимо, наложително и авансово изискване “ , съобщи президентът.
Президентът добави, че чака незабавни и съответни дейности , както от българското държавно управление, по този начин и от европейските институции за отстояване на европейските правила и правила в процеса на разширение на Балканите. Ако Европейски Съюз не се ангажира с европейската вероятност на Балканите, само че основана на ясни правила, правила и полезности, то рано или късно Балканите ще изправят Европа пред балканизация, сподели още Румен Радев.
Помолен да разяснява думите на служебния министър на защитата , че България е подготвена да направи разбор, с цел да даде в допълнение свое въоръжение на Украйна при съществуване на запаси от военна техника с отпаднала нужда, президентът попита какво по-точно значи изразът „ отпаднала нужда “ за отбранителните качества на Българската войска при положение на потребност.
България би трябвало да поддържа стабилен потенциал , уточни президентът и добави, че в сегашния стадий от войната сред Русия и Украйна даването на повече или по-малко оръжие на Киев няма да промени фрапантно развиването на обстановката на фронта.
„ Въпросът към този момент е за неналичието на хора на бойното поле. Липса на хора като количество, подготовка и най-много като мотивация. Вие гледате и други медии по света, които ясно отразяват какво се случва по улиците на Украйна. Няма по какъв начин с хора, които се ловят по улиците и принудително се откарват на фронта, да се реализират някакви триумфи в тази в действителност грозна и кървава война “, уточни президентът.
Радев още веднъж акцентира, че е пристигнало времето за започване на договаряния за преустановяване на бойните дейности, както и за установяването на ясни условия за мир в сходство с Устава на Организация на обединените нации.
Запитан, по кое време ще връчи първия мандат за сформиране на държавно управление президентът съобщи, че решението ще бъде оповестено откакто завърши цикълът от съвещания с парламентарно показаните партии от 50-ото Народно заседание.
Обмислят се промени в изпита за Национално външно оценяване. Какви ще са?




