БанкоматПроф. д-р Петър Иванов, пенсиониран университетски преподавател, подава сигнал до

...
БанкоматПроф. д-р Петър Иванов, пенсиониран университетски преподавател, подава сигнал до
Коментари Харесай

Пенсиониран преподавател: Пенсиите да се вдигнат реципрочно с процента на заплатите на държавните служители

Банкомат

Проф. доктор Петър Иванов, пенсиониран академични учител, подава сигнал до Комисията за отбрана от дискриминация (КЗД), в който упреква Министерския съвет (МС) в дискриминация на пенсионерите по възрастов симптом. Основният му мотив е, че в подтекста на инфлацията, държавното управление е нараснало доста заплатите на работещите в държавния бранш (университетски преподаватели, учители, полицаи), само че пенсиите на техните пенсионирани сътрудници са останали непроменени. Това съгласно него е неравноправно отнасяне, водещо до икономическо страдалчество и обществена изолираност на възрастните хора, написа Пловдив 24.

Иванов упорства КЗД да направи следствие, да уточни виновните лица, да глоби Министерски съвет, да апелира постановленията, и да наложи ограничения, които да подсигуряват равно отнасяне на пенсионерите. В персонален проект той упорства пенсията му да бъде увеличена със същия %, с който са увеличени заплатите на настоящите преподаватели – 10.5%. Обявява, че ще сезира и европейски институции.

В сигнала си той показва отвращение от унизителното състояние на пенсионерите, сравнявайки техните приходи с тези на дейните чиновници и даже с образци от Българската православна черква. Той упорства КЗД да предприеме съответни дейности: да проверява случая, да глоби отговорните институции и лица, и да обезпечи равно отнасяне на пенсионерите по отношение на работещите.

Накрая, той декларира, че при липса на резултат, ще подаде тъжби и до Европейската комисия и Европейския съд по правата на индивида.

Ето целия текст на Петър Иванов, оповестен също и в обществените мрежи:

" Увеличаването на заплатите поради инфлацията у нас без реципрочното увеличение на пенсиите съставлява освен дискриминиране от страна на Министерския съвет на огромна (милионна) група хора по признака “възраст ", само че още и нечовечен стопански гнет, безочливо плячкосване на заработени с труд и умения техни пари и е в действителност безсърдечна, обидна и унизителна подигравка по отношение на нещастни и на процедура беззащитни членове на българското общество.

По този мотив сезирам Комисията за отбрана от дискриминация със следния сигнал:

Моля актуалният мой сигнал до Комисията за отбрана от дискриминация (КЗД) против продължаващата дискриминационна процедура на Министерския съвет (МС), отнасяща се до малтретиране и икономическо угнетяване на пенсионерите в България, да се преглежда и като моя тъжба в качеството ми на наранено лице - пенсиониран академични учител.

1. Изложение на събитията

Сигнализирам Комисията за дискриминирането на пенсионирани български жители, по-конкретно на преподаватели в университетите у нас, на учители в българските учебни заведения и на чиновници (полицаи и др.) в системата на Министерството на вътрешните работи (МВР).

Стана ясно, че с Постановление на Министерски съвет минималната работна заплата за най-ниската академична служба в държавните висши учебни заведения става 2780 лв..

По този метод настоящата сега заплата на работещите сега академични преподаватели се покачва с 264 лв., което е растеж от 10,5%.

Точно по същия метод стоят нещата и в учителската професия; учителските заплати от 1 март тази година също са доста увеличени с разпореждане на Министерски съвет. В взаимозависимост от длъжността и степента на кариерно развиване минималната учителска заплата варира от стартовата 2131 лв. до 2665 лв., растеж с 25%.

Министерски съвет усили заплатите и в Министерство на вътрешните работи, минималната заплата за изпълнителна служба с висше обучение в Министерство на вътрешните работи скочи от 1852 лева на 2755 лева, нарастване с 49%. Най-ниската заплата за чиновниците със приблизително обучение скача от 1466 лева на 2296 лева.Това прави близо 57% растеж.

Увеличаването на заплатите е реакция на Министерски съвет с изключение на на редица условия и фактори, в това число политически, репутационни, рекламни и други, само че и основно на следните обществени условия:

* високата инфлация у нас,

* повишението на цените на стоките и услугите,

* повишаването на живота,

* невъзможността за обезпечаване на търпим стандарт за живеене на фамилиите,

* заплаха от обществена ексклузия заради беднотия,

* липса на средства за лекуване и така нататък

Тези обществени условия засягат несъмнено освен работещите сега преподаватели, учители и служители на реда, и техните фамилии, само че и пенсионираните преподаватели, учители и служители на реда, и техните фамилии, и то в доста по-голяма степен, поради обстоятелството, че пенсиите в България са в пъти по-ниски от междинните за Европейския съюз (ЕС) и са най-ниските в Европа, което единствено по себе си е дискриминация по признаците “народност " и “гражданство " в границите на Европейски Съюз.

При състояние, че приходите на специалностите “университетски учител ", преподавател " и “полицай " са увеличени с нарастване сред 10% и 57%, пенсиите на стотиците хиляди пенсионирани академични преподаватели, в това число и моята, на пенсионираните учители и служители на реда, си обаче остават същите, без изменение. Не желая да споделям какъв е размерът им, тъй като изпитвам позор и гадност.

Може би не му е мястото тук да го споделям, само че нещата са сходни и в Св. българска православна черква: медии показаха, че патриархът ни си нараснал заплатата на 12 000 лв. месечно, в случай че пенсионираните ни отци свещеници получават комично ниски пенсии от по 200-300 лв., значи 60 пъти по-малко.

Продължавам.

Тъй като става дума за хора с идентичен професионален статут - " академични учител ", " преподавател ", “полицай " - само че с друга възрастова яснота, то нееднаквото им отнасяне във връзка с динамичността (в случая увеличаването) на месечните им приходи, учредено на признака " възраст ", според член 4, алинея 3 от Закона за отбрана от дискриминация (ЗЗДискр), съставлява непряка дискриминация.

Неувеличаването на приходите (пенсиите) на пенсионираните академични преподаватели по взаимен на 10,5-те, на 25-те и на 57-те % нарастване на приходите единствено на респективно работещите академични преподаватели, учители и служители на реда, в действителност е слагане на лица в по-неблагоприятно състояние спрямо други лица на основата на признака " възраст ". Това се реализира посредством видимо неутрална наредба и безпристрастен аршин - " възраст ", без това да е обективно целесъобразно предвид на законова цел и без средствата за реализиране на тази цел да са подобаващи и нужни.

Става по този начин, че единствено заради разлика във възрастта на хора с еднакъв професионален статут - " академични учител ", " преподавател " и “полицай " - се отхвърля идентичен условен размер в проценти на увеличение на получаваните заработени от тях месечни приходи - работна заплата, пенсия. Пенсиите на университетските преподаватели, на учителите и на служителите на реда в Република България са заработени от тях по време на многогодишния им трудов стаж, като това е ставало посредством внасяните суми от месечните им заплати за наложителните осигурителни вноски за фонд " Пенсии ". Като имаме поради най-ниската в Европа дълготрайност на живота на българите и най-малкото години на приемане на пенсия при българина изобщо, явно е, въпросният фонд " Пенсии ", в случай че от него не се е крало и не се краде в такава огромна степен, би трябвало да е задоволителен и пребогат за увеличение и на пенсиите на въпросните професионални категории.

Пенсионираните и непенсионираните български жители получават своите месечни приходи - пенсия и заплата, осигуряващи битието им и битието на техните фамилии, от държавния бюджет, който е функционалност на тяхната активност - на пенсионерите преди, а на работещите в този момент. Няма разлика в приноса на едните и другите за бюджета.

Квалификациите на едните и другите по отношение на активността им (в предишното и сега) е една и съща, професионалният статут - е еднакъв (аз и преди и в този момент съм професор), няма разлика сред пенсиониран и непенсиониран български жител във връзка с упражняваната специалност - от президент до чистачка.

Увеличаването на заплатите поради инфлацията у нас без реципрочното увеличение на пенсиите съставлява освен дискриминиране от страна на Министерския съвет на огромна (милионна) група хора по признака “възраст ", само че още и нечовечен стопански гнет, безочливо плячкосване на заработени с труд и умения техни пари и е в действителност безсърдечна, обидна и унизителна подигравка с на процедура беззащитни членове на българското общество.

По този мотив депозирам по реда на член 50, т. 3 от ЗЗДискр. сигнал/жалба до Комисията по отбрана от дискриминация.

2. Изложение на настояванията към КЗД

* Да организира самостоятелни изследвания по отношение на дискриминирането на българските пенсионери и да откри формите и параметрите на директното и косвеното дискриминиране на българските пенсионери от законодателната и от изпълнителната власт и да разгласи резултатите и изводите ;

* Да организира самостоятелни изследвания и да откри съответните основатели и причинители (физически и юридически лица) на дискриминирането на българските пенсионери и да разгласи резултатите и изводите;

* Да открива нарушавания от страна на Министерски съвет на Закона за отбрана от дискриминация или други закони, уреждащи тъждество в третирането на работещите сега български жители и пенсионираните български жители,

* Да откри причинителя или причинителите в Министерски съвет на нарушенията;

* Да наложи плануваните наказания и да приложи ограничения за административна насила по отношение на мС;

* Да постановява попречване и прекратяване на осъществяваните от Министерски съвет нарушавания.

* Да даде наложителни наставления с оглед спазването на този или други закони, уреждащи тъждество в третирането на пенсионираните български жители и работещите сега български граждани;

* Да апелира постановленията на Министерски съвет за увеличение единствено на приходите (работни заплати) на работещите сега български жители, актове, постановени в нарушаване на този или други закони, уреждащи тъждество в третирането на всички български граждани;

* Да заведе искове пред съда против Министерски съвет и да встъпи като заинтересувана страна по съответните дела;

* Да направи оферти и рекомендации до Министерски съвет за прекратяване на дискриминационни практики по отношение на българските пенсионери;

* Последно, по отношение на мен, в качеството ми на наранено лице - пенсиониран академични учител, разпоредете да бъде прекратена дискриминирането ми от Министерски съвет, посочено нагоре, и моята месечна пенсия също като на работещите сега академични преподаватели бъде увеличена както при тях с 10,5%.

Съответен сигнал/жалба ще подам и в Европейската комисия и в Европейския съд по правата на индивида в Страсбург.

Малтретирането, дискриминирането и издевателството на възрастните хора, на пенсионерите, дублирам, съставляват една от най-гадните, срамни и неуместни публични практики в България.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР