Българският шампион Балкан (Ботевград) записа първа загуба в група G

...

Балкан с първа загуба в Европа

Българският първенец Балкан (Ботевград) записа първа загуба в група G на шампионата Купата на ФИБА Европа, откакто не се показа на равнище в първото полувреме и отстъпи при визитата си на Клуж (Румъния) с 80:92 (11:31; 20:23; 25:17; 24:21).

Джордан Калахан беше най-резултатен за „ зелените “ – 16 точки, Димитър Димитров и Дейшон Найт прибавиха по 11 точки, а Марко Радонич и Михайло Секулович завършиха с по 10 точки.

Патрик Ричард вкара 19 точки за спечелилите, а Керън Джонсън и Дарко Планинич прибавиха по 18 точки.

Двубоят стартира по допустимо най-лошия метод за баскетболистите на Балкан, които позволиха противника да релаизира серия от 16:2 в първите минути, като в края на първата четвърт изоставането на българите към този момент бе 20 точки – 11:31. През втората четвърт момчетата на Йовица Арсич се съвзеха от първичния потрес и играта вървеше много по-равностойно, само че все пак, на почивката разликата в интерес на домакините от Румъния продължаваше да наподобява непреодолима – 54:31.

Ботевградчани се активизираха през второто полувреме и единствено за 10 минути съумяха да смъкват осем точки от пасива си – 56:71, с което съживиха очакванията си за поврат. В заключителната четвърт „ зелените “ от Ботевград дадоха всичко от себе си, с цел да поднесат изненадата, само че силите им не стигнаха и в последна сметка, Балкан трябваше да се помири с провалянето – 80:92.

Клуж – Балкан 92:80 (31:11; 23:20; 17:25; 21:24)

Клуж: Ате 10, Грасу 1, Джонсън 18, Ричард 19, Жганец 9 (Калниченко 2, Планинич 18, Ротару, Таролис 10, Ута 5, Вида)

Балкан: Калахан 16, Димитров 11, МакЕлрат 5, Минков 7, Симеонов 2 (Ивков 5, Найт 11, Радонич 10, Секулович 10, Цонков 3)