Българският национален отбор се наложи над Австрия с 59:54 (21:18,

...

България записа първа победа на европейското първенство по баскетбол за девойки

Българският народен тим се наложи над Австрия с 59:54 (21:18, 16:14, 8:11, 14:11) в третия мач от европейското състезание по баскетбол за девойки до 20 години в дивизия „ Б “ в Крайова (Румъния) и реализира първа победа.

Така България заема четвърто място във краткотрайното класиране с един триумф от три срещи, колкото има и третият Словакия, само че няма шансове да се класира за четвъртфиналите. Първите две позициите заемат съставите на Исландия (3-1) и Норвегия (3-0).

В последния си дуел от груповата фаза българският отбор ще се изправи точно против Словакия на следващия ден (2 август) от 13:00 часа, а след това ще играе за систематизиране на местата след осмо.

Националките бяха водещи в резултата през по-голямата част от мача, а най-голямата разлика не надвиши 10 точки. Българките поведоха с 21:18 след първата четвърт, а до почивката прибавиха още малко към задатъка си за 37:32 след 20 минути игра. Последва по-слаба трета четвърт за България и австрийките се приближиха до 43:45 преди финалните 10 минути.

При оставащи минута и половина тимът на Австрия изравни за 54:54. Радина Илиева обаче вкара един углавен удар, а Ивана Бонева осъществя панер за 57:54 и воденият от селекционера Маргарита Маринкова отбор съумя да удържи успеха.

Илияна Георгиева бе най-резултатна за България и оформи „ дабъл-дабъл “ от 14 точки и 10 битки. Радина Илиева и Гергана Маданкова означиха по 10 точки.

За Австрия Лилиан Шварценекер приключи със 17 точки и 3 битки.