Българският гросмайстор Веселин Топалов зае четвърто място в крайното класиране

...

Веселин Топалов завърши на 4-о място на международния турнир по шахмат в Саламанка

Българският гросмайстор Веселин Топалов зае четвърто място в крайното класиране на интернационалния шампионат по шахмат в испанския град Саламанка, откакто събра 5 точки в седемте партии.

Топалов завоюва четири от партиите си, в две приключи реми и претърпя проваляне само от украинския деец Василий Иванчук. След втория ден Топалов разделяше 1-ото място с 3 точки с още двама състезатели.

В последния ден от шампионата обаче някогашният международен първенец Топалов отстъпи с белите фигури на Иванчук, а в последния си дуел надделя с черните фигури Сарасадат Хадемалшариех (Иран).

Турнирът беше извоюван от руснака Кирил Алексеенко, който играе под неутралния байрак на Световната федерация (ФИДЕ). Той завърши с 5,5 точки, колкото има и Хайме Сантос Латаса (Испания), само че руснакът е първи с по-добри спомагателни индикатори. Любопитното е, че единственото проваляне на първенеца беше точно от Топалов в третия кръг на шампионата. Иванчук е с 5 точки на 3-ото място, а Топалов е 4-и също с 5.