Българският фармацевтичен съюз (БФС) е съгласен да подпише анекс за

...
Българският фармацевтичен съюз (БФС) е съгласен да подпише анекс за
Коментари Харесай

БФС съгласни за удължаване на договора с Касата, но до края на април

Българският фармацевтичен съюз (БФС) е склонен да подпише анекс за продължение действието на контракта с НЗОК. Това оповестяват от съсловната организация в писмо до осигурителния фонд.

Припомняме, през вчерашния ден от Здравната каса до края на май, с цел да не се нарушава достъпът на пациентите до медикаменти, покривани от фонда.

От БФС обаче желаят удължаването да е с един месец – до края на април, след което да се подпише нов контракт, който да влезе в действие от 1 май.

Причината: „ По плана на актуалните Условия и ред работихме в продължение на съвсем пет месеца, като резултатът, който постигнахме, е договаряне на разпореждания, които разрешават възстановяване на контрола при предписването и отпущането на лекарствени артикули, заплащани изцяло или отчасти от НЗОК. Както знаете, повода Български фармацевтичен съюз да подпише анекс за удължение периода на деяние през декември на 2022 година беше, че е нужен по-дълъг период за разискване сред договарящите на противоречивите разпореждания от Условия и ред, касаещи контрола. В края на преговорния развой единодушие бе реализирано по всички противоречиви въпроси, касаещи въвеждането на контроли, за което и двете страни направиха взаимни взаимни отстъпки. Не виждаме основателна причина, заради която контрактуваните текстове не биха могли да влязат в действие. Считаме, че въвеждането им би подобрило контрола върху разходването на обществени средства, както и би облекчило активността на търговците на дребно с лекарствени артикули и в този смисъл – налага се това да се случи “, пишат от съсловната организация на фармацевтите до Касата.

Според тях блокирането на въвеждането на към този момент контрактувания ред за практикуване на надзор с условия, които не са обсъждани в границите на преговорния интервал, компрометира взаимните старания на договарящите в тази посока, както и целия контрактуван развой, в това число подкопава доверието на пациенти и медицински експерти в институциите.

„ В този смисъл, управлението на БФС упорства за въвеждането на контрактуваните автоматизирани контроли при определяне и разпределяне на лекарствени артикули, със период за техническа реализация не по-късно от 01.07.2023 година “, споделят от там.

Същевременно от съсловната организация са безапелационни, че без значение от интервала на деяние на анекса, няма да трансформират позицията си по противоречивите текстове, засягащи достъпа на пациентите до медикаменти и въвеждането на обвързване за аптеките да подават наново верификационни данни към НЗОК.

„ По тези оферти сме изразили мнението си, като оставаме отворени да продължим полемиката в посока, която ще удовлетвори и двете страни “, заявяват от БФС.

В умозаключение, с цел да не останат пациентите без достъп до медикаменти, медицински произведения и диетични храни за специфични медицински цели, реимбурсирани от НЗОК, фармацевтите оферират сключване на анекс за удължение на действието на сегашния контракт с касата до 30.04.2023 година по едно и също време с нов контракт, включващ към този момент контрактуваните контроли, както и следните условия:

„ При изразено предпочитание от страна на ЗОЛ/получателя изпълнителят може да отпусне по-малко количество от предписаните ЛП, МИ и ДХСМЦ в електронното наставление и включено предлагането на БФС за текста на параграф 10: При обезпечена техническа опция за сравняване на данните от възложителя с информацията от регистрите на Българска организация за верификация на медикаментите (БОВЛ) и след двумесечен интервал на инспекция на вярното действие на системата, възложителят ще заплаща на изпълнителя цената на отпуснатите лекарствени артикули от електронното наставление, откакто извърши инспекция на регистрираните артикули с подадените от изпълнителите в регистрите на БОВЛ верификационни данни за съответния лекарствен артикул, съдържащ детайлите на верификационния код. За времето на инспекцията възложителят изпраща информация на аптеките за лекарствени артикули, които не биха били заплатени по това основание), които да влязат в действие от 01.05.2023 година “

БФС декларира, че двата документа би трябвало да се подпишат по едно и също време и показва вяра, че Касата ще одобри тези оферти.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР