Българските четвъртокласници традиционно дават резултати на международните изследвания, които нареждат

...
Българските четвъртокласници традиционно дават резултати на международните изследвания, които нареждат
Коментари Харесай

Тестват пилотно стандарта за качество на МОН в 40 училища

Българските четвъртокласници обичайно дават резултати на интернационалните проучвания, които подреждат страната ни в топ 15 на света. Това разгласи служебният учебен министър Галин Цоков по време на откриването на национална конференция на тематика " Цялостен метод в предучилищното и началното учебно обучение ". Събитието се провежда от Центъра за креативно образование. В откриването на форума участваха кметът на Варна Благомир Коцев и началникът на Регионалното ръководство на образованието (РУО Ирена Радева, оповестиха от Министерството на образованието и науката (МОН).

От думите на Цоков стана ясно също, че започва пилотно тестване в 40 български учебни заведения на визията на стандарта за качество, създаден от МОН в границите на национална стратегия за квалификацията на педагогическите експерти. Образователният министър дефинира това като една от най-важните нормативни промени за системата в идващите месеци. " Този стандарт е чакан години наред и в последните месеци положихме доста старания за основаване на визия за неговото използване. Сега желаеме да преминем и през практическото му използване и едвам тогава ще го въведем ", изясни той.

За дигитализацията на просветителната система Цоков акцентира, че тя не би трябвало да е всяка цена, а да се насочва мъдро и да се основава на традициите ни. Той съобщи, че тези решения постоянно икономисват на учителите доста време, което могат да насочат към самостоятелна работа с децата и креативно самоусъвършенстване. " Затова платформи като Дигиталната раница на МОН са толкоз значими, а даже дребни промени могат да дадат огромно отражение ", означи Галин Цоков. Като образец той уточни и електронните медицински бележки. От въвеждането им до в този момент са издадени над 3,5 млн. бележки, с което са спестени стотици часове на класните ръководители.

На конференцията стана ясно още Министерството на образованието и науката е почнало диалози по концепцията за осъществяване на матурите на цифрови устройства. Предложението обаче ще бъде подложено на оптимално необятен спор. " Множество интернационалните проучвания, включително и за четвъртокласниците, минават на компютри. Това е международната наклонност и ние би трябвало да се подготвим за тази промяна ", изясни Цоков. По думите му ще се изследват положителни практики, в това число за съчетание на тестово решение на цифрови устройства и насърчаване на авторски текст на хартия, само че всичко това ще е част от дълготраен развой.

" Една от значимите задания пред нас е да вземем положителния опит, който имаме от началния стадий на образование и да го използван в пред-гимназиалния и гимназиалния - с повече интегрираност, с самостоятелен метод, с насърчаване на уменията на децата ", разяснява още просветителният министър. Той уточни като главен приоритет адаптирането на просветителна система да се приспособява към потребностите на новото потомство. " Защото днешните деца и младежи задържат доста по-малко време вниманието си, само че в същото време са мощни персони, подготвени да се борят за своя триумф ", посочи Галин Цоков и означи, че съгласно международните разбори се чака днешните възпитаници да сменят по 2-3 специалности през живота си и е предизвикването за всяка просветителна система да ги приготви за това.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР