Български учени планират старта на производство на препарати срещу COVID-19

...
Български учени планират старта на производство на препарати срещу COVID-19
Коментари Харесай

BG учени изобретиха лек срещу COVID-19 с антитела от коластр...

Български учени възнамеряват старта на произвеждане на препарати против COVID-19 на основата на антитела, добити от коластра на животни, които да се ползват локално върху лигавицата на устната и носната празнина. Това заяви за Българска телеграфна агенция доцент доктор Волф Люпке - създал технологията за извличане на лекарствени форми на база на антитела, по която ще се работи.

" За битката с това заболяване са нужни освен профилактични ограничения, а и ефикасни лечебни средства ", съобщи ученият.

Според него сега нещата в медицината са на равнище симптоматично и медикаментозно лекуване, ориентирани обаче не против самия вирус, а против следствията от него.

" Това не е методът, тъй като вирусните болести се лекуват целеустремено или с антивирусни препарати, или с антитела, а имунизациите се ползват профилактично и в тази ситуация са най-ефикасни, в случай че имитират естествената зараза ", уточни Люпке.

Разработването на ваксини е добра, само че незадоволителна стъпка за битка с COVID-19, добави ученият. Неговата позиция е, че имунизацията може да се ползва единствено за профилактика при здрави хора, а при заболели и при застрашения медицински личен състав е най-удачно да се ползват антитела.

" Това заболяване е характерно, тъй като визира лигавиците на дихателния и храносмилателния уред ", разясни Люпке.

По думите му това държание е типично за коронавирусите - да нападат епителните кафези на лигавиците, които са от решаващо значение за организма.

" Когато вирусът порази дихателния уред, обмяната на кислорода се редуцира и се стига до неговия дефицит, а когато нападна епителните кафези на чревните власинки се стига до диария и обезводняването на организма ", разясни ученият.

Той добави, че вирусът е извънредно нападателен и оказва огромни провали в човешкия организъм.

" Против този " звяр " се работи единствено с антитела ", сподели още Люпке.

Той обясни, че е приложил такова лекуване години преди да се развихри актуалната пандемия, при кучета, инфектирани с ковид. Използвал е имунен серум с антитела и болестта при животните е спряло за една седмица. Ученият е ползвал аерозолно антитела и при кокошки, заболели от бронхит. В помещението на пернатите е бил разпилян имунен серум под форма на аерозол и болестта е било прекратено за 6-7 дни.

Чрез създадената от доктор Люпке технология се цели да се реализира въздържан имунитет посредством подготвени антитела, които отиват навръх мястото, където вирусите нападат и неурализират вирусните частици преди да атакуват нови кафези. Ученият посочи, че инжектираната ваксина не защищава организма от навлизане на вируса. Тя защищава единствено от затрудненията от разпространяването му в организма, само че не и от заразяване. По думите му хората, които са дали единодушие и са имунизирани, не трябва никога да считат, че към този момент са недосегаеми. Вирусът може да проникне в респираторната им система и да се развъжда, посочи ученият.

Според него в действителност имунизацията оказва помощ за построяването на антитела в кръвта и се попречва разнасянето на вируса по кръвен път от белия дроб в другите органи, защото антителата го неутразилират и му пречат да прониква в други кафези, с цел да се развъжда.

" Всичко това подсказва изрично, че е неотложно обществото да продължи да се защищава от контакти със заразоносители и да употребява опциите на пасивния имунитет ", посочи Люпке.

Той обясни, че от една година предлага технология за създаване и използване на антитела под друга форма с локално влияние. Те може да бъдат таблетки за смучене, с цел да се защищават устната празнина и гърлото, спрейове, които се впръскват в устата или носа и стигат да трахеята, или аерозол, който да се ползва с апаратите за обдишване под формата на добавка към течността за навлажняване на вдишвания килород.

Технологията за основаването на препаратите е напълно подготвена, добави Люпке.

По думите му следва най-сетне да се ползва, като обособените етапи ще се управляват от сертифицирана лаборатория, каквато е тази на Института по микробиология към Българска академия на науките. Подготвя се и партньорство със завода в Пещера за произвеждане на препаратите в тясно съдействие с Института по криобиология към Българска академия на науките.

Предвижда се в създадената технология от Люпке антителата да бъдат добити от коластрата на кози, които ще бъдат имунизирани против ковид. Произведените в организма на животните антитела, ще преминат от кръвта в млякото във вимето, като най-силна е концентрацията им в коластрата. Самото произвеждане на антителата и тяхното използване лишава към три седмици.

Към технологията за разработване на препарати с антитела демонстрират интерес и други страни, измежду които Израел и Русия, сподели още Люпке. Той добави, че производството на тези лекарствени средства няма да е скъпо.

" Ние ще живеем с ковид още дълго време ", са упованията на доктора.

Според него вирусите от този вид постоянно се стремят да оцеляват и то посредством клетките на живи организми.

" Ще се появи нов вариант, след това още по-нов, тъй като това е типично за вирусите от този жанр, а имунизациите няма да са ефикасни против новите " мутанти ", разясни доктор Люпке.

Въпреки това, той остава оптимист, защото ще може да разчитаме на лекуването с антитела. Според него, създаването на такива препарати ще е като подготовка за деяние и против други инфекции.

" Няма по какъв начин да считаме, че това ще е последното заболяване, провокирало такива тежки за цялата планета последствия, само че когато бъдем атакувани още веднъж, ще бъдем подготвени да действаме по-бързо ", заключи доцент доктор Люпке.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР