Българска ваксина срещу Covid-19 се разработва в Департамента по имунология

...
Българска ваксина срещу Covid-19 се разработва в Департамента по имунология
Коментари Харесай

В БАН разработват два прототипа на българска ваксина срещу COVID-19

Българска ваксина против Covid-19 се създава в Департамента по имунология (с началник проф. Андрей Чорбанов) към Института по микробиология при Българска академия на науките, съобщи БНР.
Първият първообраз е подготвен от зимата на предходната година. В момента за имуногенност, сигурност и успеваемост, изясни пред Радио София проф. Пенка Петрова – началник на Института по микробиология към Българска академия на науките.
В начален стадий е създаването на втори първообраз.
 Как страната обърна тил на българската ваксина против ковид – проф. Чорбанов приказва Как страната обърна тил на българската ваксина против ковид – проф. Чорбанов приказва
Имахме в началото концепция да създадем три протопипа. Това сподели проф. Андрей Чорбанов, началник на българския план за ваксина против...
„ Когато успеем да потвърдим всички качества на имунизацията, ще се опитаме да ангажираме огромна фармацевтична компания за провеждането и на клинични изпитвания при фаза 1, 2 и 3 при хора “, добави проф. Петрова.
И двете разработки са на друг принцип, спрямо познатите препарати, които към този момент са позволени за приложение. Ако българска ваксина стане сполучлива, тя ще може да се употребява и против зараждащи разновидности на ковид. Ще бъдат постоянни и при 4 градуса. Ще бъде изработен опит за основаване и под формата на спрей.
Доста некоординирани бяха дейностите на европейските институции във връзка с имунизацията на AstraZeneca, разяснява още проф. Петрова: „ Аз се имунизирах и. Такива се видяха при млади дами с наднормено тегло, пушачи и приемащи противозачатъчни средства. Много дребна група хора могат да се тормозят. “
Според персоналните усещания на микробиолога, тази ваксина се приема добре от по-възрастните хора.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР