Българки екип долови живот в руините, тече спасителна акция
Българки екип долови живот в руините, тече избавителна акция. Тече спасителка акция в турския град Бесни. В нея вземат участие български пожарникари. Доловен е сърдечен темп в рухнала постройка. Предполага се, че
под руините има сред 3 и 8 души,
оповестява „ Нова телевизия “
Акцията се организира взаимно от български и полски екипи. В момента прокопават път до мястото, на което е доловен сърдечния темп. Има късмет отдолу под руините да извадят живи хора.
Същият екип от български пожарникари през вчерашния ден откри и избави 5-годишно дете под руините.
След цяла нощ работа спасителите
в Искендерун извадиха 6 души, останали повече от 100 часа под разрушената си постройка. Когато нощес екипът приказвал с тях, те споделили „ Добре сме, чакаме ви “. Сега екипът работи за постигане
до още 3 души, техни съседи.
Междувременно български екип е засякъл други 5 живи под отломките в Кахраманмараш и следва тяхното изваждане. Вчера три от българските избавителни кучета са помогнали още хора да останат отвън черния лист на жертвите.
Десетдневно бебенце беше извадено живо
в окръг Хатай от руините от земетресението, заяви турската частна телевизия НТВ.
Малкият Яъз Улаш беше избавен в град Самандаг дружно с майка си и двамата са откарани в болница.
Новороденото момченце е най-младият потърпевш, изваден отдолу под отломките.
Чудото се случи 90 часа след първия трус от 7,7 степен с епицентър в окръг Кахраманмараш, който раздруса Южна Турция в понеделник рано сутринта.
Около девет часа по-късно
земетресение стана и втори трус с магнитуд 7,6 в същия регион.
Как една фотография събра болката на Турция
Това беше миг, капсулиращ неописуемата болежка от земетресението в Турция: татко, който държи ръката на 15-годишното си дете, единственото нещо, което се вижда, откакто тялото ѝ е смазано от бетонна плоча, под разрушена жилищна кооперация.
Месут Ханчер седеше самичък в смразяващия мраз върху купчина счупени тухли, които в миналото са били негов дом, не запомнил за света и налегнат от тъга.
Дъщеря му Ирмак беше мъртва. Но той отхвърли да я пусне, галейки пръстите на ръката ѝ, подаваща се от матрака, на който момичето беше легнало в нощта на нещастието. В понеделник преди разсъмване пристигна първият трус от 7,7 по Рихтер.
В началото още нямаше избавителни екипи. Оцелелите трескаво си проправяха път през руините, с цел да намерят близки, части от домовете им бяха изхвърлени на улицата, осеяна с парчета.
Рамки на кревати лежаха върху разрушените балкони. Скъсаните облекла и играчки описват историята за изгубени животи.
Беше прекомерно късно за Ирмак, една от близо 20 000 жертви, за които беше доказано, че са починали при най-мощното земетресение, блъснало Турция и Сирия от съвсем век.
Но Адем Алтан, деец фотограф от Анкара, работещ за Агенция Франс Прес (АФП), който се втурна към мястото на нещастието, не можа да откъсне очи от неподвижния, безмълвно безутешен татко.
Той насочи камерата си от 60 метра разстояние. Беше внимателен миг. Но вместо да изгони Алтан, бащата го повика. „ Направете фотоси на детето ми “, извика Ханчер с спокоен, трептящ глас.
„ Бях без думи “. Бащата искаше светът да види скръбта му – и на нацията му. И го направи.
Снимката на Агенция Франс Прес се появи на първите страници на огромни вестници по света, в това число Financial Times и Wall Street Journal.
„ Докато правех фотоси, бях толкоз печален. Постоянно си повтарях „ каква голяма болежка “. Онемях. Не можех да спра да рева. “, си спомня Алтан. Той попита Ханчер за името му и по-късно за името на щерка му.
„ Той говореше мъчно, тъй че не можех да приказвам с него прекалено много “, добави Алтан. Фотографът не можеше да задава прекалено много въпроси, тъй като всеки трябваше да съблюдава тишина, с цел да чуе дали има оживели под руините.
Професионалист от 40 години, в това число сътрудник 15 за Агенция Франс Прес, Адем Алтан получи хиляди известия от хора по целия свят, които желаят да предложат поддръжка да бащата.
Алтан знаеше, че фотографията показва болката на Турция. Но световното ѝ влияние го изненада. Тя е споделяна стотици хиляди пъти онлайн. „ Мнозина ми споделиха, че в никакъв случай няма да не помнят този облик “, заключи той.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ