Светлината на Луната не трябва да ви попречи да видите

...
Светлината на Луната не трябва да ви попречи да видите
Коментари Харесай

Падащи звезди: Кога ще видим първия метеорен дъжд за 2025 г.

Светлината на Луната не би трябвало да ви попречи да видите първия метеорен поток през 2025 година, наименуван Квадрантиди. По време на пика на дъжда се чака до 120 метеора на час, изгарящи в атмосферата, да бъдат забележими в нощното небе, появявайки се като огнени топки с ярки линии светлина зад тях.

Както знаете, Земята годишно минава през разнообразни метеорни потоци, които са основно фрагменти от комети, които се разтопяват при доближаване до Слънцето. Но някои метеорни потоци, известни още като падащи звезди, са парчета от метеорити.

Метеорният поток Квадрантиди принадлежи към втората група сходни астрономически феномени. Смята се, че този поток произлиза от парчета от метеорит 2003 EH1, пише Phys.

Повечето метеорни потоци са кръстени на съзвездията, от които, когато се следят от Земята, наподобява, че идват в атмосферата на нашата планета. Въпреки че в действителност те се въртят към Слънцето и просто мястото на появяването им в нощното небе може да се свърже с местоположението на избрани съзвездия. Въпреки че Квадрантидите наподобява идват от съзвездието Воловар, те са кръстени на съзвездието Стенен квадрант, което към този момент не съществува.

Интересното е, че Квадрантидите могат да се видят единствено от жителите на Северното полукълбо на Земята. Земята минава през този метеорен поток сред 28 декември и 16 януари всяка година. Тази година метеорният поток Квадрантиди ще доближи своя връх, като метеорите, изгарящи в атмосферата, ще бъдат изключително забележими, малко след залез слънце в петък, 3 януари. Можете да гледате Квадрантидите до зори.

Като се има поради, че Луната няма да е доста ярка, се допуска, че падащите метеори могат да бъдат ясно разграничени в тъмното небе. По време на пика на потока Квадрантиди могат да се видят до 120 горящи метеора на час. Когато отломките от метеорит се сблъскат с въздуха, те се нагряват и се трансформират в ярки огнени топки и изгарят. Понякога до огнените топки може да се види дълга ярка линия светлина. Но дъждовните метеори на Квадрантидите рядко имат дълги, доста ярки светлинни „ опашки “.

Учените считат, че Квадрантидите се следят най-добре не след залез-слънце, а преди зазоряване.

Следващият метеорен поток, Лиридите, ще доближи пика си в средата на април тази година.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР